Процентът на личните лекари в пенсионна възраст в област Враца ще достигне 68% до 2030 г.
Светозар Симеонов подчертава необходимостта от мерки за привличане на нови лекари и промени в нормативната база

През 2030 година процентът на личните лекари в пенсионна възраст в област Враца ще достигне 68 на сто, съобщи директорът на Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) Светозар Симеонов. Според него, към момента дванадесет общопрактикуващи лекари в региона са на възраст 70 и повече години.
„Този проблем не е изолиран само за нашата област. Почти във всички области, извън столицата и тези с функциониращи университетски структури, липсата на лекари е основна грижа на местни администрации и подразделения на национални структури, ангажирани в здравеопазването“, каза Симеонов. Той изрази опасения, че вече има закъснение в предприемането на мерки за разрешаване на проблема с общопрактикуващите лекари.
На територията на област Враца са регистрирани 82-ма общопрактикуващи лекари, а населението, според прогнозни данни на НСИ за 2025 година, ще бъде 141 333 жители. По думите на Симеонов, един личен лекар се грижи средно за над 1700 пациенти.
Идентифицирани проблеми в здравеопазването
Симеонов посочи, че проблемите в здравеопазването в региона включват неравномерното разпределение на регистрираните практики, което е предимно в общинските центрове. „Липсата на транспортни връзки и социално-икономическия статус на населението в по-малките населени места затрудняват достъпа до адекватна медицинска помощ“, добави той.
Директорът на РЗОК подчерта, че увеличаването на средната възраст на лекарите може да доведе до проблеми с качеството на осигуряваната първична медицинска помощ. „Липсата на интерес от ново завършили лекари да придобият специалност „Обща медицина“ е тревожен сигнал“, каза Симеонов. Той предложи търсене на допълнителни подходи за привличане на правоспособни лекари в тази област.
Необходими промени в нормативната база
Според Симеонов, е необходимо ангажиране на компетентните институции за осигуряване на лични лекари чрез промени в нормативната база. Той обясни, че следва да се позволи регистрирането на практики за първична извънболнична медицинска помощ от лекари с различни медицински специалности, както и на лекари без специалност с условия за придобиване на специалност.
Директорът смята, че е необходимо да се разшири обхватът на лечебните заведения, които могат да сключват договори за оказване на първична медицинска помощ, включително многопрофилни болници с разкрити отделения по различни специалности.
„В навечерието на празника на здравните работници, е важно да се обърне внимание и на специалистите по здравни грижи, като медицински сестри и акушерки, чието намаляване затруднява лечебно-диагностичния процес“, добави Симеонов.
В началото на месец март в областната администрация се проведе среща, на която се обсъждаше недостигът на медицински кадри, като се очакват конкретни действия в близките дни.