Пловдивският митрополит Николай отслужи архиерейска литургия за Възкресение Христово

Водосветът в храм "Св. Параскева" събра множество вярващи в Светлата седмица

Снимка © БТА

Пловдивският митрополит Николай възглави в петъчния ден от Светлата седмица архиерейска света литургия и отслужи водосвет в храм "Св. прпмчца Параскева" (Света Петка Стара) в Пловдив. Той изрази радостта си да бъде сред вярващите и се обърна с поздравление за празника на Възкресение Христово.

„Щастлив съм в Светлата седмица, в благодатните дни на светоносната пасхална радост да бъда сред вас и да ви поздравя с всепобедният поздрав – Христос Воскресе!“ каза митрополит Николай. Той подчерта, че почти цяла седмица вече се радват на празника на Христовото Възкресение и обясни, че богослужението през тази седмица има изцяло пасхален характер. В частност, Светли петък е свързан с песнопения и е посветен на Божията майка Пресвета Богородица.

„Денят е важен, тъй като се възпоменава обновлението на Богородичния храм в Константинопол, наречен живоносен източник. Водата е благодатно нещо и без нея животът на земята е невъзможен“, допълни той, обяснявайки, че много водоисточници в християнския свят се почитат като святи.

История на чудодейния извор

Митрополит Николай сподели историята на един от най-прочутите водни източници, открит по внушение на Пресвета Богородица. „В средата на 5-и век, Лъв Велики, преди да стане Цар, спасил сляп човек, който помолил за вода. Глас му посочил извора, от който той пил и прогледал“, разказа митрополитът. След тази необяснима случка, Лъв Велики заповядал водата на свято място да бъде каптирана и там да се изгради храм в чест на Пресвета Богородица.

„Този храм многократно е бил разрушаван, но винаги е бил издиган отново. От аязмото при храма мнозина нуждаещи се са черпили живителна вода и получавали благодатна помощ в своите страдания“, допълни той.

Участие на духовници и история на храма

В архиерейската света литургия участие взеха и Смолянският епископ Висарион, архимандрит Максим, архимандрит Петър, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев и протойерей Ангел Ангелов.

Храмът „Света Параскева” е известен с аязмото си, което лекува очни болести. Историята му е свързана с преданието за величествената катедрала, построена от цар Иван Асен II в Пловдив. След превземането на Пловдив през 1371 г., завоевателят разрешил на православното население да построи нов храм, който именно е на мястото на настоящия храм.

Възстановяване и забележителности

„На широкия мегдан имало малка черковка, осветена на света Параскева“, разказа пловдивският възрожденец Константин Моравенов. Храмът преминава в гръцки ръце, но през 1906 г. отново става български. Възстановен е през 2007 г. с идването на митрополит Николай.

Малкото, но исторически важно място, разполага с икони и архиерейски трон с инкрустация от седеф и слонова кост. Иконите от царския ред на иконостаса са дело на Захарий Зограф, а трите реда малки икони над тях са на зографи от Одринската зографска школа.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини