Националната библиотека „Иван Вазов“ представи цианотипия в Пловдив

Проектът „От Аз-буки до изкуствения интелект“ включва иновации в фотографията и визуалните изкуства

Снимка © БТА

В Националната библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив се проведе второто събитие от проекта „От Аз-буки до изкуствения интелект“ - „Цианотипия“ с лектор Ванеса Лу. Фотографът Ванеса Лу запозна участниците с техниката за създаване на цианотипно фотографско копие.

Чрез визуална презентация тя представи кратка история на фотографията и даде примери за съвременни жени фотографи, използващи цианотипията като алтернативен фотографски подход в творчеството си. Последва нагледно описание на основните компоненти, нужни за създаването на фотографско копие от този вид, и всеки участник имаше възможност да се докосне до техниката по време на лекцията.

Цианотипията e фотографски печатен процес, изобретен през 1842 г., използван за първи път с голям ефект от ботаника Анна Аткинс в нейното изследване на британските водорасли. Участниците научиха за необичайната характеристика на цианотипа и неговото регенеративно поведение – отпечатъци, които са избледнели поради продължително излагане на светлина, често могат да бъдат значително възстановени до първоначалния си тон, като просто временно се съхраняват в тъмна среда.

Събитието беше открито от Лила Власакова от отдел „Изложби" в Народна библиотека „Иван Вазов". Библиотеката стартира през април иновативния проект „От Аз-буки до изкуствения интелект“, който обединява литература, визуални изкуства и съвременни технологии в уникално културно и образователно преживяване. Проектът е отворен за широката публика и цели да покаже как класическите форми на изразяване могат да се съчетаят с новите дигитални възможности, за да вдъхновят и обогатят читатели, творци и изследователи.

Програмата включва творчески ателиета, изложби, демонстрации на артистични техники като цианотипия и зентенгъл, както и работилници по калиграфия и илюстрация. Специално внимание е отделено на участието на хора в неравностойно положение, като им се предоставят възможности за участие и изява. Предвидени са и събития, посветени на дигитализацията на ценни културно-исторически документи и използването на изкуствен интелект в областта на визуалните изкуства. Всяка инициатива ще бъде съпроводена с тематични изложби на книги от фонда на библиотеката.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини