Международно учение в Монтана тества готовността при наводнения от 12 до 15 май
Над 200 специалисти от 7 страни участват в учение за координация и преодоляване на последствия от наводнения по Механизма за гражданска защита на ЕС

Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения се провежда в Монтана от 12 до 15 май, събирайки над 200 специалисти от седем страни. В обучението участват пожарникари, спасители и доброволци от България, Австрия, Дания, Германия, Испания, Република Северна Македония и Словения с цел да се тества готовността и координацията при мащабни наводнения по линия на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз.
Сценарий и основни задачи на учението
Учението имитира бедствие, предизвикано от продължителни обилни валежи, довели до значително повишаване на водните нива в региона на Монтана. Това е причинило щети по съоръжения за водоподаване, преливане на водоеми и заливане на населени места и критична инфраструктура, което възпрепятства нормалното функциониране на обществото.
Комисар Мартин Николов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ обясни, че на територията на една от работните площадки действат три международни екипа – от Австрия, Дания и Испания, които са специализирани в помпане и пречистване на мръсна вода от река Огоста. Те осигуряват чиста вода за населението и близката болница, компенсирайки компрометираната местна инфраструктура.
Тези екипи могат да пречистят около 700 кубика вода на ден, което е значително количество, но все пак недостатъчно за нуждите на региона. В помощ работят и местните структури, които допринасят за минимизиране на последствията от наводнението.
Обхват и технологии в международното сътрудничество
Учението обхваща над 10 работни места, които се задействат на различни етапи от сценария. В него участват и екипи от Словения, Молдова и Германия, като те се съсредоточават върху отводняване на залети райони с голям капацитет.
Германският екип използва дронове за картографиране на щетите и подпомагане на местните власти в планирането на оперативните действия. Комисар Николов подчерта, че такива съвместни усилия са необходими, тъй като нито една държава не може самостоятелно да се справи с големи природни бедствия.
„В последните години България е помагала на съседни държави при бедствия и показва добра готовност, но винаги трябва да сме подготвени за ситуации, в които международна помощ е необходима,“ добави той.
Дългогодишен опит и подготовка в Монтана
Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ е част от консорциум, организиращ полеви учения за модули, регистрирани в рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС. За осми път Центърът за професионално обучение на ГДПБЗН в Монтана е домакин на международното учение.
Тренировъчните съоръжения там предоставят подходящи условия за симулации на наводнения, земетресения, инциденти с опасни вещества и пътнотранспортни произшествия, което допринася за реалистичното и ефективно обучение на участниците.
Международното сътрудничество като ключ към ефективна реакция
Участието на представители от няколко европейски страни и обменът на опит по време на учението в Монтана демонстрират значението на координацията и партньорството в справянето с природни бедствия. Подобни инициативи укрепват готовността не само на България, но и на целия регион, да отговарят адекватно на възникващи кризи и да спасяват човешки животи.