Лесничеи обсъдиха управлението на горите в Северноцентралното предприятие през 2025 г.
Първото теренно съвещание се проведе сред дъбовите насаждения в Горна Оряховица с фокус върху опазването и сечта на дърветата

Лесничеи от Северноцентралното държавно предприятие – Габрово обсъдиха ключови проблеми, свързани с управлението и опазването на горите по време на първото за 2025 година теренно съвещание, проведено сред дъбовите насаждения в Държавно горско стопанство - Горна Оряховица.
Обсъждане на методите за сеч и опазване на горите
По време на заседанието беше разгледан въпросът за маркирането и провеждането на различните видове сеч, като акцент бе поставен и върху проблемите с опазването и контрола на горските територии. Лесничеите обсъдиха прилагането на нови нормативни разпоредби, както и други теми, свързани с поддръжката и опазването на горския фонд.
Дъбовите насаждения, характерни за Стопанството в Горна Оряховица, бяха избрани за място на срещата, тъй като в района се намира и разсадник, от национално значение съгласно Закона за горите. Той е разположен в село Джулюница и заема площ от 192 декара.
Ролята на разсадника и залесяването с дъбови фиданки
Инж. Мила Стоянова, представител на предприятието, сподели, че разсадникът произвежда средногодишно между 100 000 и 150 000 дъбови церови фиданки през последните години. Основната част от продукцията се използва за залесяване в горските стопанства и държавните гори, които са под териториалното управление на Северноцентралното държавно предприятие – Габрово.
Тя обясни, че предстои оценка на терените, на които иглолистните култури са били изсечени заради поражения от вредители, с цел там да бъдат засадени дъбови фиданки. Пример за успешен такъв проект е залесен регион край Арбанаси, където през миналата година на мястото на увреден черен бор е бил засаден дъб от вида „Цер“.
Устойчивост на горите и значението на местната растителност
Инж. Стоянова посочи, че много иглолистни дървета, които напоследък изсъхват в региона, са били засадени на места, където условията не са били благоприятни за тях. Тя отбеляза, че през годините тези дървета са изпълнили важна роля, особено като противоерозионни растения, като са допринесли за развитието на почвената покривка. Сега, когато местната растителност започва да се възстановява, лесовъдите се стремят да подкрепят естественото развитие на горите, а не да разчитат единствено на изкуствено залесяване с фиданки.
Според специалиста естествените гори са по-устойчиви във времето, стига грижата за тях да е постоянна. За района на Велико Търново, който се намира в долния хълмист пояс, основните дървесни видове, които осигуряват устойчивост на гората, са дъбовете.
Продължаваща работа и бъдещи теренни съвещания
В рамките на следващите седмици са планирани допълнителни теренни съвещания и в други горски и ловни стопанства, които са част от състава на Северноцентралното държавно предприятие – Габрово. Тези срещи целят усилване на координацията и ефективността при управлението на държавните горски ресурси.
Значението на съвместната грижа за горите
Съвещанията сред лесовъдите демонстрират ангажираността към устойчивото управление и опазване на горските ресурси в Северна България. Активната работа и дискусии по актуалните проблеми на горското стопанство са ключови за поддържането на здрави и жизнеспособни гори, които ще служат за бъдещите поколения.