Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради Народното събрание
Президентът настоява за референдум за въвеждане на еврото през 2026 г. и критикува опити за заглушаване на обществения дебат

Президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд (КС) заради нарушения на законността от страна на Народното събрание, в лицето на неговия председател. Това той съобщи по време на брифинг на летище "Васил Левски" в София, непосредствено преди да отпътува за Япония.
Президенът настоява за референдум за въвеждане на еврото
Румен Радев подчерта, че основната му цел е българските граждани да имат възможност да се произнесат чрез референдум за приемането на единната европейска валута през 2026 г. „Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията. Ще продължа усилията си българите да бъдат питани на референдум“, заяви държавният глава.
Той изрази загриженост относно опитите да се затворят ключови обществени теми, като определи твърденията, че предложението му противоречи на еврото, като „обида за интелекта на българите“. „В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото. Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите“, каза Радев.
Реакция на парламента и настояване за дебат
Президентът коментира, че неговото предложение вече дава резултат, след като най-сетне започнаха публични дискусии за реалната ни готовност за въвеждане на еврото през следващата година. Той отбеляза, че публично са изречени думи като „цени“ и „нужда от контрол“ от представители като Делян Пеевски и Бойко Борисов, макар и твърде късно и под натиск.
Румен Радев също увери, че ще продължи да представлява всички български граждани, включително „бедните и безгласните“, което според него е част от неговата мисия.
Отговор от председателя на Народното събрание
Във вторник председателката на парламента Наталия Киселова върна на президента Радев искането му за провеждане на референдум относно въвеждането на еврото като национална валута от 2026 година. В официално писмо тя посочи, че искането е недопустимо, като се позова на Конституцията на България, договора за членство в Европейския съюз, решение на парламента за ускорено въвеждане на еврото, както и на закона за референдумите.
Демокрацията и разговорът за еврото
Ситуацията изостря важния обществен дебат за бъдещето на страната и ролята на демократичните инструменти в управлението. Спорът между институциите подчертава нуждата от прозрачност и участие на гражданите при взимане на решаващи решения, особено такива, които касаят икономическата политика.