Борислав Гуцанов: Надграждане, но без промяна на пенсионната възраст до 2037
Министърът подчерта необходимостта от изсветляване на икономиката и стабилност в пенсионната система с ясни правила за всички работещи

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви, че няма да се извършва пенсионна реформа, а единствено надграждане на съществуващата пенсионна система. Той направи това изказване по време на визитата си в Русе, където даде старт на ремонтните дейности в Дом за стари хора „Възраждане“.
Пенсионната възраст и сивата икономика
Гуцанов уточни, че заложените в законодателството цели относно пенсионирането трябва да бъдат постигнати до 2037 година. „2037 година трябва да бъде изпълнен този закон, който е приет преди повече от 10 години. Пенсионната възраст да достигне 67 години, съответно 40 и 37 години стаж за пенсиониране. Т.е. това не е изпълнено още“, посочи министърът и подчерта, че е категорично против увеличаване на възрастта за пенсиониране.
Той посочи и сериозния проблем със сивата икономика в страната, която според него достига около 25%. „Това е огромна дупка за мен. Представете си една четвърт от икономиката на България да бъде в сивия сектор. Имаме огромна възможност оттам да влязат средства в Националния осигурителен институт (НОИ), които могат да се използват за пенсиите“, коментира Гуцанов.
Министърът акцентира върху значението на изсветляването на икономиката като ключ към устойчиво финансиране на пенсиите и посочи, че в момента 11,2% от брутния вътрешен продукт на страната се отделят за пенсии, което е близо 25 милиарда лева. От тях почти половината се осигуряват от НОИ, а останалата част директно от държавния бюджет.
Стабилност и предсказуемост в пенсионната система
Важна част от изказването на министър Гуцанов беше подчертаването на необходимостта от ясна и консервативна пенсионна система без кардинални промени. „Първо трябва да се видят докладите на институциите, които са работили по пенсионната система, и тогава да се направи пътна карта. За промяна на възрастта съм категорично против. Трябва да се види как да се изсветли сивият сектор и едва тогава да се говори за промени“, поясни той.
Министърът подчерта, че системата трябва да осигури предсказуемост, за да може всеки, който започва работа, да знае условията за пенсиониране. „Това е консервативна система и трябва да се внимава при всяко действие по нея“, отбеляза Гуцанов.
Икономическа активност и социални програми
Гуцанов припомни, че трудът е фундаментален за развитието на икономиката. Освен усилията за ограничаване на сивия сектор, Министерството на труда и социалната политика работи и по други социални въпроси. Той спомена и усилията за справяне с нарушенията при медицинската експертиза за ТЕЛК.
В рамките на социалните програми е открита инициатива с бюджет от около 60 милиона лева, която ще подпомогне над 1000 проекта за започване на бизнес в Северна България. Освен това са предвидени 46 милиона лева за подпомагане на млади хора при започване на стаж.
Задълбочаването на междуинституционалното сътрудничество за околната среда и трудовата безопасност
Министър Гуцанов сподели, че институциите търсят решения за проблемите с въздуха в Русе. По темата тази седмица се е провела специална среща в Министерството на околната среда и водите, на която е присъствала и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ инж. Екатерина Асенова.
„Служителите на агенцията извършват постоянни проверки по спазването на трудовото законодателство, особено по въпросите за безопасни и здравословни условия на труд, и това ще продължи. Трябва всички институции, които имат отношение към този проблем – министерство на труда, екологията, здравеопазването, да обединят усилията си“, заяви министърът.