Атанас Радев подчерта нуждата от реално участие на младите във вземането на решения
На дискусия във Враца в рамките на единадесетия цикъл на диалога на ЕС се обсъждат мерки за младежко участие и развитие на инфраструктура

Председателят на Националния младежки форум (НМФ) Атанас Радев подчерта необходимостта институциите да създадат реални механизми за чукане и включване на младите хора в управлението. Това той заяви във Враца по време на дискусията „Ние и Европа в диалог“, която е част от единадесетия цикъл на диалога на Европейския съюз (ЕС).
Цикълът на диалога на ЕС и участие на младите в България
Атанас Радев обясни, че единадесетият цикъл на диалога на ЕС обхваща председателството на Полша, Дания и Кипър и продължава година и половина. В рамките на този период се провеждат консултации във всички държави членки, събират се данни, изготвят се препоръки и се актуализират младежките политики на национално и европейско ниво. В България срещите са четиринадесет, като следващите са насрочени за утре в Пловдив и на 21 май в Благоевград.
Днес във Враца присъстваха млади хора от града и от Мездра. Те обсъдиха и предложиха конкретни мерки за засилване на участието на младите в процесите на вземане на решения. В дискусията акцентираха върху националните младежки политики, като бяха представени данни от Министерството на младежта и спорта. Според тях 87 от 132 изследвани общини не разполагат с предвиден бюджет за младежка политика, 31 имат действаща стратегия за младежта, а само 36 предоставят реална възможност за младежко участие.
Инвестиции в младежката инфраструктура и нуждата от стандарти
Радев посочи също, че в страната се строят осемнадесет младежки центъра, като преди два дни е бил открит такъв в Кюстендил. Той подчерта важността от въвеждане на национален стандарт за младежка работа и нормативна регулация на младежките центрове, както и дефиниране на ролята на младежкия работник.
„Ключовото е осигуряване на финансиране и стабилна нормативна рамка, които да гарантират устойчива младежка политика и работа на национално ниво“, допълни председателят на НМФ.
Реално ангажиране на младите във вземането на решения
По време на срещата във Враца младите участници се обединиха около необходимостта институциите съвместно с тях да изградят ефективни канали за диалог и участие. Целта е да се включват активно в управлението както на местно, така и на национално ниво. Така ще се гарантира, че младежките политики отразяват техните нужди и приоритети.
Дискусиите като „Ние и Европа в диалог“ са част от усилията на Европейския съюз да насърчи младите хора да участват в демократичните процеси и да оформят европейското и национално бъдеще.