Лазаруването ще събере лазарки в РЕМО „Етър“ на 12 април

Традиционният обичай ще бъде пресъздаден от участничките в образователната програма „Училище за лазарки“

Снимка © БТА

На 12 април участничките в традиционната образователна програма „Училище за лазарки“ ще пресъздадат обичая „Лазаруване“ в Регионален етнографски музей на открито „Етър“ (РЕМО „Етър“). Това съобщи за БТА Тихомир Църов, експерт връзки с обществеността на културната институция.

Лазаровден се отбелязва на осмия ден преди Великден и е един от най-красивите пролетни празници, посветен на любовта и плодородието. Наричан е още „Лазар“, „Лазарица“ или „Лазарова събота“. Според народната традиция той бележи момента, след който всички лазарували девойки могат вече публично „да се момеят“, да се гиздят и да се задомяват. Старите вярвания казват, че „нелазарувала мома не е мома“, а „мома, ако не е била на Лазар, не може да се задоми“. Затова на такива моми се гледа с пренебрежение и присмех, посочват от РЕМО „Етър“.

Подготовката за изпълнение на обичая „Лазаруване“ започва още „среди пости“ или в средата на Великденския пост. В продължение на повече от три седмици момичетата се събират и разучават лазарски песни и танци. Музей „Етър“ възражда тази традиция през 2010 година с провеждане на образователната програма „Училище за лазарки“. Инициативата има вече четиринадесет издания, а от 2022 година интересът към програмата нараства толкова, че към нея вече се присъединяват и девойки от Дряново и Трявна, допълват от културната институция.

Участие на лазарки от различни региони

На 12 април ще бъдат показани две групи лазарки - едната от Габрово, а другата от Трявна, информират още от музея. Събитието представлява важен момент за запазване и предаване на българските традиции, свързани с Лазаровден. Лазаруването е не само обичай, но и културно явление, което обединява младите хора и им дава възможност да се свържат с корените на българската народна култура.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини