Георги Грозев дебютира като режисьор с моноспектакъла „Последният танц на Нижински“
Актьорът представи спектакъла на 31 март, демонстрирайки своята многостранна артистичност

Актьорът Георги Грозев, част от трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч, представи моноспектакъла „Последният танц на Нижински“ на 31 март. В спектакъла той дебютира и като режисьор, демонстрирайки своята многостранна артистичност.
Грозев участва активно в представления на ловешкия театър, а също така има роли и в киното. Той преподава актьорско майсторство на деца и възрастни, което според него е важна част от неговата работа. „На сцената актьорите имат възможност да изживеят десетки, понякога стотици животи“, споделя той. За него театърът е не само професия, а и вид бягство от реалността, в който животът на сцената понякога е по-истински от този в ежедневието.
Театралното изкуство и катарзисът
Грозев описва театъра като „жреческа работа“ с мисия да доведе зрителя до катарзис, независимо дали чрез смях или сълзи. „Докато работим, за да доведем зрителя до катарзис, ние пътуваме из себе си и се срещаме с другите свои лица“, казва актьорът.
Той разкрива, че никога не е смятал, че ще се занимава професионално с театър, въпреки ранните си интереси в театрални школи и изкуства. Първоначално е учил строително инженерство, но бързо осъзнава, че офисната работа не е за него. „Напуснах университета, започнах работа, за да си плащам уроците, и си казах, че, ако трябва 10 години, ще кандидатствам, но ще се занимавам с театър“, споделя Грозев за решението си да преследва мечтата си.
Професионален път и опит
След завършването на Театралния колеж „Любен Гройс“, Грозев започва да играе в „Дванайсета нощ“ на Шекспир, където остава 7-8 години. „Там започна професионалният ми път. Имах удоволствието да работя с актьори от различни поколения и да участвам в множество проекти, което е изключително ценно за един млад актьор“, казва той.
Грозев описва вкуса на театъра като „горчиво-сладък“ и споделя, че емоционалната интензивност на театралното изкуство е неповторима. „Вкусиш ли веднъж от плода на театъра, не можеш без него“, добавя той, подчертавайки важността на театралния опит в реалния живот.
Обучение и педагогика
Грозев активно обучава млади актьори и открива, че педагогиката е друга негова дарба. „Открих талант да преподавам и това ми помага да гледам на собствената си работа с нова перспектива“, казва той. Той вярва, че е важно да се възроди детинската безотговорност у възрастните, за да могат да намерят смелост и светлина в живота си.
Актьорът е част от премиерата на спектакъла „Последният танц на Нижински“, който се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и се поставя за първи път в България. Освен това, той участва и в музикалния винтидж спектакъл “Незабравимите”, който представя стари градски песни и шлагери от 30-те до 80-те години.