Фотоалбума "Русе в миналото" представя града между 1920 и 1940 г.
Изложба в Регионалната библиотека "Любен Каравелов" показва уникални архивни снимки и исторически детайли за икономическия и културен подем на Русе

В Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе беше открита документална изложба, представяща фотоалбума „Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни (1920–1940 г.)“. Това събитие, организирано от инж. Йовчо Стоянов от Сдружение „Русчук – Старият Русе“, събра културни дейци, историци, изследователи и граждани с интерес към историята на града. Изложбата показва избрани архивни снимки от уникалния албум, изготвен от стъклени плаки, съхранявани във фонда на „Фотоиздателство Гр. Пасков“.
Историческото богатство на междувоенен Русе
Фотоалбумът включва над 150 дигитализирани и реставрирани фотографии, които показват атмосферата, архитектурата и икономическото развитие на Русе през периода 1920–1940 година. Снимките са придружени с обяснителни текстове на български и английски език, подредени по теми. Те илюстрират централните улици и значими сгради, както и индустриални, търговски и транспортни обекти, включващи пристанището и зоните край Дунав. Албумът започва със справочна информация за социално-икономическите и културни характеристики на града през този период.
Инж. Йовчо Стоянов, един от авторите, обясни, че този етап е време на мир и икономически възход за България, през което Русе се утвърждава като важен икономически център със предприятие, фабрики, търговски фирми и финансови институции. Той добави, че изданието съдържа данни за различните сфери на градския живот – от транспорта и комуникациите до образованието и спортните клубове.
Официално представяне и признание
На откриването присъства заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев, който връчи поздравителен адрес от името на кмета Пенчо Милков. В посланието бе изказана благодарност към авторите Йовчо Стоянов и Илиян Илиев за тяхната отдаденост и усърдие при събирането и публикуването на висококачествения визуален материал.
Енчо Енчев подчерта, че с фотоалбума на русенци се предоставя не просто колекция от снимки, а целият дух на една епоха на икономически подем и културен разцвет. Той определи изданието като мост между поколенията, свързващ миналото с настоящето и улесняващ възприемането на историческото наследство на града.
Процесът на създаване и значението на фотоалбума
Фотоалбумът е плод на дългогодишна колекционерска и изследователска работа на авторите. Те са издирили и придобили оригиналните стъклени плаки, като са ги дигитализирали със специална техника, запазваща тяхното качество. Снимките са подробно документирани и снабдени с обяснителни бележки, което превръща изданието в сериозен източник за изследване на историята на Русе.
Изданието е отпечатано на висококачествена гланцова хартия с твърди корици в хоризонтален формат А4, осигуряващ максимална видимост на детайлите. Авторите са получили разрешение от наследниците на Георги Пасков за използване на снимките, като во главе е първоначалният принос на „Фотоиздателство Гр. Пасков“.
Наследството на фамилия Паскови – майстори на фотографията
Григор Пасков (1870–1954) е сред най-известните български фотографи през първата половина на XX век. През 1923 г. той основава „Фотоиздателство Григор Пасков“ и по-късно фирма за производство на фотохартия. Синът му Георги Пасков (1903–1975) се обучава по фотография в Германия и допринася съществено за семейния бизнес, обхващайки с обектива си почти всички български градове, курорти и забележителности в продължение на над 25 години.
Паскови издават хиляди илюстровани пощенски картички от негативи върху стъклени плаки. Техните снимки, известни със своето високо качество и прецизност, са ценен източник на информация за българската култура, архитектура, обичаи и история от онова време.
Връзка с миналото чрез визуален архив
Изложбата в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ дава възможност на посетителите да се докоснат до визуалното богатство на Русе в периода между двете световни войни и благодарение на усилията на организаторите и авторите представя едно зримо и живо историческо наследство. Фотоалбумът се превръща не само в културен артефакт, но и в образователен ресурс, който съхранява паметта на града и поддържа връзката между поколенията.