СОС предлага общината да придобие и реставрира минералната баня "Горна баня"
Доклад ще бъде обсъден в четвъртък за адаптация на банята като хидротермален център и възстановяване на сградата

Столичният общински съвет (СОС) предлага Столичната община да придобие безвъзмездното право на собственост и управление на минералната баня „Горна баня“ с цел адаптация и реставрация на сградата като хидротермален център. Докладът е публикуван на официалния сайт на общината и ще бъде обсъден на предстоящото заседание в четвъртък.
Инициативата за възстановяване на минералната баня „Горна баня“
С доклада се възлага на кмета на Столична община да предприеме необходимите действия за придобиване от областния управител на София – град правото на управление върху минералната баня „Горна баня“. Сред вносителите са заместник-кметът Никола Барбутов, кметът на район "Овча купел" Ангел Стефанов и общинските съветници Йордан Тодоров, Анна Стойкова, Драгомир Младенов, Бойко Димитров, Цветелина Симеонова-Заркин и Саад Алуани.
В доклада се описва тежкото състояние на сградата на банята, изразяващо се в напукана и олющена мазилка, увреждания по носещите тухлени стени, липса на пластични елементи по фасадите, както и сериозни проблеми с покривната конструкция. Отчетени са течове и пропадания на покрива вследствие на липса на улуци и водосточни тръби. По покрива има и прораснала дървесна растителност, а каменният цокъл е с нарушена повърхност. Въпреки че дървената дограма е запазена в оригинал, на места липсват прозорци, а скулптурите на покрива са значително повредени. В доклада се посочва спешната необходимост от извършване на аварийни ремонтни и реставрационни дейности за спасяването на сградата.
Проект за реставрация и бъдещи действия
Регионалният исторически музей – София, като възложител, разполага с идеен проект за адаптация и реставрация на банята като хидротермален център, който е разработен през 2020 година. Реализацията на този проект ще гарантира опазването на историческата сграда и нейното съживяване.
За осъществяването на проекта е необходимо имотът на ул. „Обзор“ № 2 да бъде върнат в собственост на държавата, а след това да се прехвърли безвъзмездно в собственост на Столична община по реда на Закона за общинската собственост. Това е изрично посочено в доклада и разяснено от вносителите като необходима стъпка за реализирането на ремонта и реставрацията.
В подкрепа на инициативата общинският съветник Борис Бонев поздрави колегите от ПП-ДБ и ГЕРБ за подаването на доклада, който ще позволи прехвърлянето на собствеността на банята към общината и нейното възстановяване. В публикация във Фейсбук Бонев изрази и съжаление, че съветничката от "Спаси София" Пламена Терзирадева, която е съпричастна към предложенията и е договорила подкрепа от съветници на ГЕРБ, не е била поканена да бъде съвносител на документа с мотива „в името на София“.
Подкрепа от градската администрация и следващи стъпки
Кметът на София Васил Терзиев заяви още в началото на месеца своята позиция в подкрепа на връщането на сградата на банята в Горна баня в ръцете на Столичната община. При среща с областния управител Стефан Арсов те обсъдиха процедурата за прехвърлянето, което ще позволи на общината да започне подготовката на проект за ремонта на историческата сграда.
Значението на реставрацията за района
Минералната баня „Горна баня“ представлява значим исторически и културен обект, чието реставриране ще допринесе както за съхранението на културното наследство, така и за подобряване на местната инфраструктура и предлагането на хидротермални услуги. Успешната реализация на проекта ще обогати възможностите за отдих и балнеолечение в София, привличайки повече посетители и подкрепяйки развитието на района „Овча купел“.