Том Флетчър критикува Израел за блокадата и хуманитарната криза в Газа
Ръководителят на службата на ООН подчертава липсата на доставки през повече от 10 седмици и призовава за спешен достъп на помощ

Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ, Том Флетчър, отправи остри критики към плана на Израел за разпределяне на помощи в ивицата Газа, определяйки го като „цинично странично шоу“ и средство за отклоняване на вниманието от по-големите проблеми. Изказването му беше направено пред Съвета за сигурност на ООН, където той подчерта, че в продължение на повече от 10 седмици в палестинския анклав не са навлизали хранителни продукти, лекарства, вода или палатки.
Остра критика към Израел и апел за достъп за хуманитарна помощ
Том Флетчър изтъкна, че наличните механизми на ООН могат да гарантират помощта да достигне до цивилното население, а не до организацията "Хамас". Той обвини Израел, че умишлено отказва достъп, поставяйки „целта за обезлюдяване на Газа“ над спасяването на човешки животи.
„Израел безсърдечно и умишлено налага нечовешки условия на цивилни в окупираната палестинска територия“, заяви той, като осъди и действията на Съвета за сигурност, който според Франс прес не действа достатъчно решително.
Флетчър сподели впечатления от своите посещения в здравните заведения на Газа, преди прекратяването на огъня, като цитира медицинска сестра, описала ужасни сцени с деца, страдащи от тежки изгаряния. „Смъртта в тези мащаби има звук и мирис, които не могат да се забравят“, добави той.
Ситуацията в Газа и призив за действие
Ръководителят на службата за хуманитарна помощ информира за ежедневните страдания на цивилните: смърт, наранявания, разрушения, глад, болести, изтезания и насилствено разселване. Той подчерта също умишленото блокиране на хуманитарната помощ и системното разрушаване на живота в Газа.
„За мъртвите и за тези, чиито гласове са заглушени, какви повече доказателства са ви нужни? Ще предприемете ли решителни действия да предотвратите геноцид и да спазвате международното хуманитарно право, или ще кажете, че сте направили всичко, което сте могли?“, попита Том Флетчър.
Той добави, че бъдещите поколения ще търсят отговорност от членовете на Съвета за сигурност, ако подобна трагедия продължи.
Позицията на Израел и световната здравна организация
По-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел няма да прекрати военните действия в Газа, докато „Хамас“ не бъде напълно унищожен. Той отбеляза, че всяко евентуално прекратяване на огъня ще бъде временно и обвързано с освобождаването на заложници от страна на „Хамас“.
„Можем да сключим прекратяване на огъня за определен период, но ще стигнем до края“, каза Нетаняху.
Междувременно Световната здравна организация съобщи, че към момента 57 деца в Газа са починали от недохранване, причинено от блокадата, започнала на 2 март. Представителят на СЗО в окупираните палестински територии, д-р Рик Пиперкорн, предупреди, че ако ситуацията остане непроменена, близо 71 000 деца под пет години ще страдат от остро недохранване през следващите 11 месеца.
„Това е един от най-тежките случаи на масов глад в света, който се развива в реално време“, подчерта той.
Въздействие и международен отзвук
Настоящата ситуация в ивицата Газа продължава да предизвиква сериозни опасения в международната общност. Хуманитарните организации и правозащитни активисти предупреждават за възможността от траен хуманитарен колапс и призовават за незабавен и безпрепятствен достъп на помощ за цивилните.
Речта на Том Флетчър подчертава необходимостта от спешни и ефективни мерки за защита на живота и правата на човека в региона.