Форум в Стара Загора отчете положителен темп на развитие в свиневъдството
Представители на индустрията обсъдиха предизвикателствата и бъдещите инициативи за сектора

По време на Международен форум "Съвременни тенденции в свиневъдството: Научни, пазарни и регулаторни аспекти", проведен днес в Стара Загора, браншът отчете положителен темп на развитие в свиневъдството. В дискусията участваха представители на индустрията и правителството, които обсъдиха актуалното състояние на сектора и предизвикателствата пред него.
Венцислав Славов, член на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България, Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциация на свиневъдите в България, и Вихрен Димитров, изпълнителен директор на свинекомплекс "Голямо Враново", представиха данни за състоянието на свиневъдството. Заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев, както и ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков, също взеха участие в дискусията.
Статистика и тенденции
Данните показват, че 53 процента от българското население предпочита свинско месо, докато 42 на сто избират пилешко и 5 процента - говеждо. Прогнозите за 2024 година сочат, че общият брой на свинете в страната ще достигне 700 000, включително 176 000 малки прасенца и 71 000 женски свине за разплод. Миналата година са заклани над 1,2 милиона прасета, от които е произлязло около 83 000 тона месо, което Димитър Михайлов определи като "доста добър" резултат, непостиган в последните години.
Според Венцислав Славов, свинското месо е най-консумируемото в световен мащаб, а България остава нетен вносител на свинско месо, като около 70 процента от него идва от чуждестранни производители. "След промените в началото на 90-те години, броят на прасетата в България е спаднал от над 4 милиона до сегашните нива", допълни Славов.
Предизвикателства и мерки за биосигурност
Дискусията акцентира и на предизвикателствата, свързани с африканската чума. Според Славов сегашните мерки за биосигурност в България са сред най-добрите в Европа. Димитър Михайлов посочи, че болестите оказват сериозно влияние върху цените на месото, като даде за пример появата на шап в Германия, довела до значителен спад на цените.
Според участниците, основните пречки пред свиневъдния сектор включват необходимостта от дългосрочна държавна политика и недостатъчно големите кланици. "Имаме голям потенциал за развитие, който трябва да оползотворим", подчерта Михайлов. Вихрен Димитров добави, че за следващите години страната може да настигне и дори изпревари лидерите в сектора при условие на продължаващ растеж.
Инициативи и бъдещи планове
Ректорът на Тракийски университет, проф. Добри Ярков, сподели, че работят по спасяването на традиционната порода "Източнобалканска свиня". Според него, новият хибрид "Черен ангел" може да осигури уникално месо и да върне България на световния пазар. "Искаме подкрепа от държавата за нашите усилия", добави Ярков.
В заключение, участниците в дискусията потвърдиха, че заедно с държавната подкрепа и новите технологии, браншът има шансове за устойчиво развитие и конкурентоспособност на международната сцена.