Четвъртокласниците от Стара Загора откриха загадъчната глаголица

Образователно пътешествие по повод 1170 години от създаването на първата българска азбука

Снимка © БТА

Четвъртокласниците от Начално училище „Димитър Благоев“ в Стара Загора, с класен ръководител Галя Георгиева, участваха в образователно пътешествие, посветено на първата българска азбука – глаголицата. Събитието, организирано от Радио „Стара Загора“ и Градската художествена галерия, носи заглавие „Загадъчната азбука“ и се проведе по повод 1170 години от създаването на глаголицата.

Директорът на Радио „Стара Загора“ Здравко Георгиев откри изнесения урок с думите: „Тази година се навършват 1170 години, откакто е създадена първата азбука, на която българите пишат, а именно глаголицата. Не само в България се е пишело на глаголица и други държави също са ползвали тази азбука.“

По време на събитието, децата получиха възможността да чуят запис на "Азбучната молитва" на Черноризец Храбър, прочетена на старобългарски от проф. Андрей Бояджиев от Софийския университет. Те научиха повече за глаголицата, нейното създаване и значението ѝ за българската духовност. Главният редактор на Радио "Стара Загора" Анна Турлакова обясни, че „Кирил и Методий са измислили специални букви за някои от звуковете, които тогава са произнасяли българите. Те измислят специална буква за „ж“. Не знаем дори колко точно са били буквите в глаголицата. В първата глаголица те са 38, но през различните периоди се променят и стават повече или по-малко.“

След запознаването с буквите от глаголицата, децата написаха своите имена с тях и изрисуваха специалните символи. Събитието е част от инициативата "14 века България в Европа", в рамките на която си партнират Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини