„BG-EU MODEX 2025“ обединява спасители от 7 държави в учение срещу наводнения

Международно учение в Монтана до 15 май подобрява координацията при реагиране на наводнения

Снимка © БТА

Международно учение за справяне с последствията от наводненията под името „BG-EU MODEX 2025“ започна днес в Центъра за професионално обучение на спасители в Монтана и ще продължи до 15 май. Участие взимат над 200 спасители от седем държави, които ще тренират координацията и сътрудничеството си при реагиране на мащабни наводнения.

Международно сътрудничество и практическа подготовка

Учението се провежда по инициатива на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз и обединява екипи от България, Австрия, Дания, Германия, Испания, Северна Македония и Словения. Участниците ще изпълнят комплексен тренировъчен сценарий, който включва действия на терен като изпомпване на вода с голямокапацитетни помпи, пречистване на вода и работа с дронове.

Основният фокус на учението е върху усъвършенстване на съвместната работа, оперативната съвместимост и обмена на информация. Особено внимание се отделя на поддържането на самодостатъчност, управление на командната структура и създаване на ефективни системи за комуникация между различните екипи.

Роля на експерти и организация

В рамките на учението ще работи международен екип от експерти за координацията на помощта по линия на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз (EUCPT). Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – България участва в консорциум за организиране на полеви учения за различни модули, регистрирани в рамките на този механизъм.

Центърът за професионално обучение в Монтана служи като основна база за такива тренировки за осми пореден път. Мястото е избрано заради отличните условия и специализираните тренировъчни полигони, които позволяват симулиране на различни извънредни ситуации, включително наводнения, земетресения, инциденти с опасни вещества и пътнотранспортни произшествия, посочиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.

Практическа значимост на „BG-EU MODEX 2025“

Подобни международни учения имат важна роля за подготовката на специалистите за бърза и ефективна реакция при природни и други бедствия. Те спомагат за изграждане на доверие и оперативна съвместимост между отделните държави, което е от ключово значение за справяне с кризи на регионално и европейско ниво.

  • Провеждане на съвместни тренировки с разнообразна техника и оборудване.
  • Тестване на нови методи за ликвидиране на последствията от наводнения.
  • Подобряване на комуникационните канали и структурите за управление по време на кризи.

„BG-EU MODEX 2025“ демонстрира ангажираността на страните от ЕС и партньорските държави за защита на населението и подобряване на капацитета за справяне с извънредни ситуации.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини