Изложбата „Възрожденската къща“ открива културно наследство в Търговище
Събитието привлече граждани на 18 април в Славейковото училище, по случай Международния ден за опазване на паметниците на културата

Откритие на изложбата „Възрожденската къща“ се състоя в Славейковото училище в Търговище, привличайки десетки граждани на 18 април, когато се отбелязва Международния ден за опазване паметниците на културата. Изложбата е организирана от Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище и представя ученически макети на знакови за града сгради, както и картини на местни художници.
Макетите на емблематични за Търговище възрожденски къщи са изработени от четвъртокласници от Първо Основно училище „Христо Ботев“, ръководени от класния си ръководител Стела Груйкина. Заедно с помощта на родители и близки, децата завършили своите проекти по време на съвместни занятия през февруари в Музейния образователен център. БТА припомня, че участието на семействата е било ключово в подготовката на изложбата.
На откритето, възпитаниците на Стела Груйкина представиха програма, включваща изпълнения на любими песни за България и родния край, както и информация за възрожденските къщи в Търговище. Класната им ръководителка изрази благодарност за усилията на децата и подкрепата от близките им.
Официално откриване и значението на къщата
Изложбата бе открита от директора на РИМ – Търговище Магдалена Жечева. Тя подчерта, че процесът от идея до завършени макети е дълъг и изисква много размисли и спомени за къщите. Жечева цитира стихотворения от българската лирика, припомняйки „бялата, спретната къщурка“ на Ран Босилек и „Да се завърнеш в бащината къща“ на Димчо Дебелянов.
„Макар и днес домовете ни да изглеждат по различен начин, всеки изпитва трепет при вида на старата къща. Защото за нашите предци къщата е била специално място. Там са създавали своите семейства, отглеждали са децата си. Там е преминавал целият им трудов път. Там са срещали в радост и скръб най-съкровените най-големите събития в своя живот“, каза директорът на музея.
Допълнителни елементи на изложбата
Цялостното въздействие на изложбата е подсилено от картини, които показват образци на възрожденската архитектура в Търговище. Тези произведения са предоставени от фонда на Художествена галерия "Никола Маринов" и личните колекции на творци, членове на Сдружението на художниците в града. Изложбата не само представя историята на архитектурата, но и ангажира местната общност в опазването на културното наследство.