Изложба разкрива традицията за писане на Великденски яйца в Димитровград

„Пътят на писаните яйца“ показва техники от България и Централна Европа с участие на украински майсторки

Снимка © БТА

Любопитна и пъстра изложба разкрива в една от залите на Исторически музей - Димитровград традицията за изписване на Великденските яйца в България и в други европейски държави. Експозицията „Пътят на писаните яйца” е на Исторически музей – Велинград и е част от трилогия, в която са включени и изложбите „Писаните яйца на България“ и „Писаните яйца на Чепинския край“.

Тези две изложби вече са гостували в Димитровград, с което местният музей става първият у нас, показал цялостно изследователската серия. Настоящото изложение представя изследване на традицията и разпространението на восъчната техника за рисуване върху яйца в Централна и Източна Европа. Нейни автори са Георги Куманов и Петър Русев, които чрез снимки, текстове и образци на писани яйца показват обичая в Хърватска, Румъния, Украйна, Унгария, Словакия, Полша, Чехия и Сърбия.

Красотата на писаните яйца

Последните нашарени яйца в колекцията са дарени от украински майсторки, каза Георги Куманов, главен уредник в Исторически музей - Велинград. Според него писаните яйца от Украйна са изключително красиви. По думите му, нашите многоцветни яйца, които се рисуват в района на Велинград, са с традиционно три цвята, докато украинските се изписват със седем цвята.

Колекцията на Велинградския музей разполага с хиляди изпъстрени яйца, събирани през последните 25 години. Изследователите, сред които е и доц. д-р Светла Ракшиева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките (БАН), все още спорят дали восъчната техника е прийом на славянските народи в миналото или е общоевропейска.

Изложба и работилница за деца

„Тръгвайки в изследването, моята теза беше, че традицията е общоевропейска. А тезата на моите приятели от Велинградския музей беше, че е била само славянска и дори унгарците и румънците са я прихванали от славяните. Ето, години по-късно направихме цяла изложба по темата, насъбрахме образци от цяла Европа, но все още не сме стигнали окончателно до отговор на въпроса“, каза за БТА доцент Ракшиева.

Наред с разказа за любопитните факти, доц. Ракшиева представи в Димитровград и автентичната техника за писане на яйце с пчелен восък. В работилницата, която тя проведе, се включиха второкласници от Димитровград, които изпробваха уменията си. Ученият разказа, че от малка е проявявала интерес към различните начини за шарене на яйца.

Общите черти на традицията

В хода на проучването на традицията за украса на великденските яйца, изследователите стигат до изводи, че всъщност има много общи черти и похвати сред различните народи. Много характерен за украсяването у нас обаче е подходът в Самоковско, където жените размесвали в миналото жълтък с малко черно багрило за дрехи и така постигали специфичен тъмен цвят на украсата върху яйцата, открои още един любопитен акцент доцент Ракшиева.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини