Промишлената активност в САЩ намалява, инфлацията на суровините продължава да расте
Индексът PMI спадна до 49 пункта, а вероятността за рецесия достига 35%

Промишлената активност в САЩ е намаляла през март след два поредни месеца на растеж, а цените на суровините за промишлените компании са достигнали най-високото си ниво от почти три години. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на данни от Института за управление на доставките (ISM).
Индексът на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (PMI) в промишления сектор е спаднал до 49 пункта през март спрямо 50,3 пункта през февруари. Прогнозите на икономистите, анкетирани от агенцията, сочеха, че индексът ще се понижи до 49,5 пункта. Промишлеността в САЩ започна да се възстановява в началото на годината след продължителна рецесия, причинена от агресивното увеличение на лихвите от Управлението за федерален резерв (УФР) през 2022 и 2023 г., с цел борба с инфлацията.
Търговската политика и митата
Възстановяването в промишлеността обаче е поставено под въпрос от търговската политика на бившия президент Доналд Тръмп. Той обяви, че утре, 2 април, ще представи глобални реципрочни мита върху вноса, като вижда в тях инструмент за увеличаване на приходите, необходими за финансиране на намаления на данъците и за съживяване на промишлената база в САЩ. Икономисти критикуват вносните мита, определяйки ги като проинфлационни и вредни за икономиката. Настроението сред бизнеса и потребителите е понижено, а УФР се въздържа от намаляване на лихвите през януари.
Вероятност за рецесия и индекси на производството
Според анализаторите от "Голдман Сакс" вероятността за рецесия в САЩ през следващите 12 месеца е 35%. Това се дължи на значително влошаване на доверието на потребителите и бизнеса. Индексът, отразяващ новите поръчки за промишлените компании, е спаднал до 45,2 пункта, което е най-ниското му ниво от май 2023 г. Продукцията в заводите също е намаляла, а индексът за цените на суровините е скочил до 69,4 пункта, което е максимум от юни 2022 г.
Тази ситуация предполага, че инфлацията в промишления сектор може да продължи да расте, увеличавайки ценовия натиск. В допълнение, заводите продължават да съкращават работни места, а показателят за заетостта в производствения сектор е спаднал до 44,7 пункта, което е значително намаление спрямо 47,6 пункта през февруари.