Пчеларите в Кюстендил отчитат висока зимна смъртност на пчелите

Тежките климатични условия и пестицидите водят до значителни загуби в пчелините

Снимка © БТА

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока зимна смъртност в пчелините си, заяви пред БТА председателят на Браншови пчеларски съюз "Пчела" - Кюстендил Тихомир Стоицов. Според него, много пчелари са загубили напълно пчелните си семейства, а други отчитат около 50% зимна смъртност.

Резултатите все още не са окончателни, тъй като пчеларите с регистрирани животновъдни обекти ще подадат данни между 15 април и 15 май, когато се извършва пролетния профилактичен преглед. Стоицов коментира, че има пчелни семейства, които са много отслабнали и заради променливото време е възможно да не успеят да сменят зимните с пролетни пчели. "Ако пчеларят не им помогне, също да загинат," посочи той.

В неговите пчелини, разположени на различни места, смъртността е между 13 и 37%. Стоицов подчерта, че "очертава се тежка година", тъй като променливото време пречи на пчелите да оползотворят овощната паша, която почти приключи. Кайсиите и джанките вече са прецъфтели, а черешите и прасковите в момента цъфтят, но дъждовното време възпрепятства пчелите да събират нектар и прашец. Това може да представлява проблем и за овощарите, тъй като дърветата могат да останат неопрашени.

Висока смъртност и пестициди

Стоицов отбеляза, че в Северна България смъртността при пчелите достига между 70 и 90%. Резултатите от проучване на хранителните запаси в пчелните семейства показват наличието на опасни пестициди, които не убиват пчелите веднага, но отслабват съпротивителните им сили. Вместо да преживеят зимата, пчелите оцеляват само два или три месеца.

Причините за високата смъртност в региона на Кюстендил са комплексни. "Горещините през 2024 г. и липсата на нектар доведоха до спиране на отглеждането на пило още през юни и юли," поясни Стоицов. Това е забавило развитието на пчелните семейства, които са посрещнали зимата с малък брой зимни пчели, а летните пчели са били изтощени и загинали преди настъпването на зимата.

Инвазия от оси и стършели

Друг сериозен проблем, с който пчеларите се сблъскват, е инвазията от оси и стършели. "Такова чудо не съм виждал до сега. Хиляди оси и стършели нападаха пчелите и буквално ги отнасяха," сподели Стоицов. Той добави, че по-слабите пчелни семейства са загинали, а през зимния период, когато пчелите са на кълбо и не могат да се защитават, кошерите са били нападнати от мишки, белки и порове, което е довело до допълнителни щети.

Стоицов посочи, че 2024 г. е започнала благоприятно за пчеларите, но застудяването през пролетта и летните горещини са довели до добив на мед от пчелно семейство в рамките на 10 килограма. Той отбеляза, че пчеларите биха могли да използват пчелни майки от други региони с по-мек климат, но това е забранено от закона в България.

Според Стоицов, последните няколко години са трудни за пчеларите от Кюстендил, което е довело до откази от занимание с пчеларство, особено сред по-възрастните представители на бранша. Въпреки това, млади хора проявяват интерес към тази дейност. "Сигурен съм, че пчелите няма да изчезнат," заключи Стоицов. Той добави, че пчеларството се е превърнало в "скъпо хоби", което изисква сериозни инвестиции.

Като финален коментар, Стоицов подчерта, че пчелите са еволюирали в продължение на повече от 100 милиона години и ще свикнат с климатичните аномалии, но за това ще им трябва дълъг период от време.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини