Кипър и Израел ускоряват подводна енергийна връзка за регионална сигурност

Проектът ще свърже енергийните резерви на Кипър с Израел и подпомогне търговския коридор Индия-Близък изток-Европа

Снимка © БТА

Кипър и Израел работят за бързото изграждане на подводна електропреносна връзка, която да сложи край на енергийната изолация на двете страни, съобщи министърът на енергетиката на Кипър Йоргос Папанастасиу пред Асошиейтед прес. Този проект ще позволи на Израел да използва енергийните резерви на Кипър както от конвенционални, така и от възобновяеми източници в случай на нужда.

Енергийният капацитет на Кипър и интересите на Израел

Министър Папанастасиу обясни, че Кипър скоро ще може да произвежда около четири гигавата електроенергия, докато текущото потребление е едва 0,5 гигавата. Вятърните турбини и фотоволтаичните системи вече генерират един гигават, а нови лицензи позволяват изграждането на още 2,8 гигавата капацитет от възобновяеми източници. Конвенционалните източници допринасят с 1,4 гигавата.

Израел има силен интерес да получава подкрепа от кипърските енергийни резерви, като това дава възможност за осигуряване на надеждно електроснабдяване и гъвкавост в случай на повишено търсене или спешни ситуации.

Подкрепа от официални срещи и регионални инфраструктурни проекти

Общият ангажимент за изграждането на електропреносната връзка беше потвърден по време на разговор между кипърския президент Никос Христодулидис и израелския премиер Бенямин Нетаняху при посещението на Христодулидис в Израел и Рамала. Двамата лидери подчертаха значението на проекта, който ще утвърди стратегическото географско положение на техните страни като природни врати между Европа и Близкия изток.

Министър Папанастасиу допълни, че в рамките на това географско предимство се предвижда създаването на коридор за търговия, енергетика и цифрова свързаност, свързващ Индия, Близкия изток и Европа. Този коридор, известен като Икономически коридор Индия-Близък изток-Европа (IMEC), беше представен на срещата на върха на Г-20 в Индия през 2023 г.

Освен това текущо се работи по проект за електропреносен кабел, свързващ Гърция с Кипър. Проектът „Great Seas Interconnector“ (GSI) на стойност 1,94 милиарда евро, частично финансиран от Европейския съюз с 800 милиона евро, обаче среща препятствия заради възражения от страна на Турция. Анкара твърди, че кабелът ще премине през нейни юрисдикционни води и че проектът не може да продължи без нейно съгласие.

Новите възможности за енергийна свързаност и регионална сигурност

Проектите за електропреносни връзки между Кипър, Израел и Гърция отразяват стремежа за по-голяма енергийна интеграция и диверсификация на източниците в региона. Освен икономически ползи, тези свързаности ще засилят енергийната сигурност и ще укрепят регионалното сътрудничество.

Министър Папанастасиу подчерта, че реализирането на тези проекти ще превърне страните в ключови енергийни и логистични „врати“ между трите континента, което ще съдейства за стабилност и развитие в обширния регион.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини