Столична община търси национална подкрепа след събарянето на незаконни сгради в "Илинден"

След априлските събития в "Захарна фабрика" общината осигурява временни жилища и инициира диалог с държавата за социална помощ

Снимка © БТА

Столична община работи за устойчиво решаване на социалните проблеми, предизвикани от премахването на незаконните постройки в района "Илинден" в София. След срутването на сградите в квартал "Захарна фабрика" през април, местната администрация е ангажирана с оказването на помощ на засегнатите жители и търси подкрепа от държавните институции за справяне с кризата.

Протести и реакция на общината

На 11 април пред сградата на Столична община се проведе протест на граждани, които се обявиха срещу разрушаването на жилищата в квартал "Захарна фабрика". Събарянето започна в сутринта на 15 април и предизвика нови протести на 17 април, насочени срещу настаняването на обитателите на съборените незаконни постройки.

Кметът на район „Илинден“ Емил Бранчевски коментира по време на протеста, че премахнатите сгради са не само незаконни, но и опасни за живота и здравето на хората.

Действия за подкрепа на засегнатите

Още от 15 април районната администрация започна индивидуална работа със семействата, останали без покрив след премахването на постройките на ул. „Суходол“ №3. До момента 17 души са настанени в общинските Центрове за временно настаняване, а други пет семейства са отказали предложените им места, при което отношенията с тях остават отворени за диалог.

Общината е включила допълнителни мерки за подкрепа, сред които съдействие при намиране на работа, медицинска помощ и връзка със социалните служби. В съобщението се подчертава, че капацитетът на центровете е ограничен и настаняването на всички нуждаещи се би затруднило възможността да бъдат приети и други социално слаби групи в криза.

Институционален диалог и призив за национална помощ

В отговор на нарастващото социално напрежение заместник-кметът по социални дейности Надежда Бачева изпрати официално писмо до министър-председателя Росен Желязков с призив за спешно институционално съдействие. В писмото се акцентира върху необходимостта от координирани мерки между държавата и местната власт за справяне с проблема.

В края на април Бачева организира кръгла маса, събрала представители на редица министерства, социални агенции, правоохранителни органи, парламентарни групи и неправителствени организации. Срещата отбеляза началото на съвместен междусекторен диалог, насочен към търсене на справедливи и трайни решения за уязвимите групи, засегнати от подобни социални кризи.

Последствия от решението на Европейския съд и по-нататъшни стъпки

След решението на Европейския съд по правата на човека, което задължава българските власти да осигурят временно настаняване за 14 лица, засегнати от случая, Столична община засили предприетите мерки в съответствие със социалните стандарти и хуманните принципи.

Заместник-кметът Бачева е поискала от всички районни администрации в столицата актуална информация за свободните общински жилища и броя на чакащите за настаняване. Тази инициатива цели изграждането на точна и актуална картина на наличните ресурси и предизвиква търсенето на устойчиви решения.

Необходимостта от спешна координация

Столична община подчертава, че капацитетът на Центровете за временно настаняване е ограничен, а настаняването на всички нуждаещи се би изчерпало наличните места и би затруднило приемането на други кризисни случаи, включително бездомни лица. Поради това е наложително национално сътрудничество и координация за осигуряване на социална подкрепа в подобни ситуации, се посочва в официалното съобщение от общината.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини