Изследване на Мац Ларшон: Ходенето на два крака развива музикалните и езиковите способности

Проучването разкрива влиянието на ритъма върху когнитивното развитие и социалното взаимодействие

Снимка © БТА

Изследване на лекаря и изследовател от Университетска болница в Йоребру, Мац Ларшон, показва, че фактическото ходене на два крака вероятно е спомогнало за развитието на ритмичните, музикалните и езиковите способности на човека. Проучването е публикувано в списание Current Anthropology и е съвместно с Дийн Фалк, професор по антропология в Държавния университет на Флорида.

Според Ларшон, преходът от четирикрако към двукрако движение не само е променил начина, по който хората се движат, но и начина, по който мислят и комуникират. Той споделя, че когато двама души ходят синхронно, това създава благоприятни условия за възприемане на околната среда. Тишината между стъпките позволява на мозъка да групира звуците и да разграничава стъпките от звуците на заобикалящата среда.

Влияние на ритъма върху развитието

Ларшон подчертава, че още в утробата на майката, нероденото бебе е подложено на влиянието на ритмичните стъпки на жената. Люлеенето в ритъма на стъпките активира слуха, равновесието и чувствителността на бебето към собственото си положение и движение. Нормалното темпо на ходене е около 120 стъпки в минута, което съвпада с темпото на много музикални произведения. Ларшон отбелязва, че сърдечният ритъм, който е около 70 удара в минута, също стимулира слуха и създава по-музикално преживяване за бебето.

Креативност и социално взаимодействие

Според Ларшон, опитът му показва, че тичането и разходките не само насърчават креативността, но и водят до нови идеи. Разходките с приятели, според него, стимулират обмена на идеи и креативно мислене. Тези физически активности предоставят пространство за размисъл и вдъхновение, което е от полза за личното и социално развитие.

Това изследване представя интересни перспективи относно връзката между физическата активност и когнитивните способности, като подчертава значението на ритма и движение в човешкия живот.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини