ЕК завежда дело срещу Чехия, Испания, Кипър, Полша и Португалия за нарушения на DSA
Пет държави-членки не са назначили национални координатори и не са въвели санкции по Законодателния акт за цифровите услуги

Европейската комисия реши да заведе дело срещу пет държави-членки на Европейския съюз за неспазване на изискванията на Законодателния акт за цифровите услуги (DSA). Недоволството е насочено към Чехия, Испания, Кипър, Полша и Португалия, които не са изпълнили ключови задължения по прилагането на регламента, съобщава агенция Ройтерс.
Причини за искането пред Съда на Европейския съюз
Основната причина за предприемането на правни действия е, че посочените държави не са назначили или упълномощили национален координатор за цифровите услуги. Този координатор има ключова роля в наблюдението и прилагането на правилата, залегнали в законодателния акт.
Освен това, в нито една от тези страни не са въведени необходимите норми, които да определят санкциите при нарушения на регламента. Законодателният акт за цифровите услуги изисква националните власти да имат възможност да санкционират компаниите, които не спазват разпоредбите за борба с незаконно и вредно съдържание в онлайн пространството.
Значението на Законодателния акт за цифровите услуги
Законодателният акт за цифровите услуги е важен регулаторен инструмент, чиято цел е да насърчи по-ефективна защита на потребителите в цифровата среда. Той задължава онлайн платформите да предприемат активни мерки за ограничаване на разпространението на незаконно и вредно съдържание, което може да навреди на обществеността.
Комисията подчертава, че спазването на този акт е от решаващо значение за гарантиране на по-безопасна и по-прозрачна дигитална среда в Европейския съюз.
Последващи стъпки и възможни последствия
Сега делото ще бъде разгледано от Съда на Европейския съюз, който ще прецени дали изброените държави са нарушили задълженията си по DSA. В случай че съдът потвърди нарушенията, страните могат да бъдат подложени на санкции и се очаква да бъдат задължени да изпълнят нормативните изисквания.
Това действие на Комисията показва сериозния ангажимент на институциите на ЕС към ефективното прилагане на законодателството в цифровата сфера и подчертава необходимостта от стриктно спазване на правилата от всички членки.