Федералният резерв на САЩ запази лихвата на 4,25–4,50% след заседание
Решението цели контрол на инфлацията и стабилизиране на икономиката в условията на политически натиск от Доналд Тръмп

Управлението за федерален резерв на САЩ (УФР) запази основната лихва без промяна, като диапазонът остава 4,25 – 4,50 на сто, след края на двудневното заседание по паричната политика. Това решение бе съобщено след последното заседание на институцията, която цели да овладее инфлацията, съобщава Блумбърг.
Причини и цели на решението
Управлението за федерален резерв посочи, че съществува риск от нарастване на инфлацията и безработицата в САЩ. Затова основната цел остава снижаването на инфлацията до 2% на годишна база, както припомня Ройтерс. Тези мерки са част от усилията за стабилизиране на икономиката и предотвратяване на прекомерен икономически спад.
Външен натиск и политически контекст
Решението идва в контекста на натиска от страна на американския президент Доналд Тръмп, който в последните месеци многократно настояваше за намаляване на основната лихва. През април той остро критикуваше президента на УФР Джером Пауъл за липсата на по-агресивни действия относно облекчаване на лихвената политика.
Президентът изрази разочарование от подхода на Пауъл и дори загатна за възможността той да напусне длъжността. В последствие Тръмп уточни, че не планира да уволнява ръководителя на централната банка, но неговата остра критика предизвика опасения на финансовите пазари относно независимостта на УФР.
Значение за финансовата система
Финансовите анализатори и експерти разглеждат независимостта на Федералния резерв като критична за доверието в американската финансова система. Всяко политическо вмешателство може да разклати стабилността на пазара и да увеличи несигурността сред инвеститорите, посочва Си Ен Би Си.
Перспективи за паричната политика
В момента УФР следи внимателно икономическите показатели, за да прецени бъдещите стъпки по отношение на лихвената политика. Основната цел остава контролът върху инфлацията, съчетан с поддържане на заетостта и стабилността на финансовите пазари.