Красимир Вълчев представя концепция за час по добродетели и религии днес
От 12:30 часа в МОН министърът ще представи нов учебен предмет, насочен към възпитание в добродетели и неконфесионално познание за религиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес концепцията за въвеждането на учебен предмет, посветен на добродетелите и религиите в българските училища. Събитието ще се проведе от 12:30 часа в Ротондата на петия етаж на Министерството на образованието и науката (МОН), съобщава пресцентърът на ведомството.
Нова учебна програма за добро възпитание и религиознание
Идеята за включване на добродетели и религии в училищната програма е дискутирана подробно на среща, проведена на 24 април в Националния дворец на културата. В дългата над пет часа дискусия взеха участие министър Вълчев, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, представители на академичната общност, учители, родители, както и представители на гражданския сектор.
Според министър Вълчев новият предмет няма да бъде типичен урок по вероучение, а по-скоро ще е посветен на възпитанието в добродетели, като съчетава неконфесионални познания за религиите с философско и етично образование. Той уточни, че този час ще бъде задължителен, но няма да налага изучаване на конкретна религия, а ще осигурява възможност за избор между различни програми.
Религиите в училището – културен и исторически контекст
Новата концепция предвижда изучаването на религии да се осъществява в културологичен и исторически контекст, като съчетава елементи на етнично и философско възпитание. Министър Вълчев подчерта, че текущите учебници вече съдържат религиозни елементи в уроците по история и литература, но с новия предмет акцентът ще бъде върху етичните ценности и възпитанието в добродетели, а не върху задължителното изучаване на конкретна религия.
Това ще даде възможност на всички ученици да се докоснат до основните морални принципи, без да бъдат натрапвани религиозни възгледи. В същото време родителите ще могат да избират ако желаят, като се отчита тяхната ценностна система и религиозни убеждения.
Мнения и реакция на обществото
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил изрази подкрепата си за инициативата, като посочи, че държавата има морално задължение да образова децата на българските граждани в принципите на православното християнско вероизповедание и духовност. Той подчерта необходимостта да се върне на религиозното образование подобаващото му място в училище, с уважение към гледните точки на различните вероизповедания и родители.
Министър Вълчев отговори и на критики, свързани с предложението за въвеждането на час по „Добродетели и религии“. Той увери, че никой ученик няма да бъде принуден да изучава религия, а става въпрос за допълнителен час по възпитание в добродетели. Целта е учебната програма да запази неконфесионален характер и да позволи избор, който да отразява личните убеждения на учениците и техните семейства.
Възпитание чрез знания и уважение
Предстоящото представяне на концепцията от министър Вълчев ще даде официален старт на новата политика за интегриране на добродетелите и религиозните познания в българското образование. Това е опит да се създаде по-добре балансиран подход, който съчетава моралното и етичното възпитание с уважение към различните културни и религиозни традиции.
Инициативата има за цел да обогати образователната система като предоставя възможност за формиране на гражданска идентичност, базирана на разбиране, толерантност и уважение към разнообразието в обществото.