Русия отчита бюджетен дефицит от 3,2 трилиона рубли за януари - април
Министерството на финансите прогнозира дефицит от 1,7% от БВП за 2023 г. поради спад в приходите от петрол и газ и военни разходи

Русия отчита бюджетен дефицит от 3,2 трилиона рубли (около 39,59 милиарда долара) за периода януари - април, което представлява 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), съобщи днес руското финансово министерство, цитирано от Ройтерс.
Това ниво на дефицит надвишава стойностите от същия период на миналата година, когато бюджетният дефицит беше 0,6% от БВП. Увеличението се дължи основно на ранното финансиране на бюджетните разходи през януари, както и на намалените приходи от износ на петрол и газ.
Причини за растежа на дефицита
Финансовото министерство посочва, че авансовите плащания за покриване на разходите са причината за по-високия бюджетен дефицит в началото на годината. В изявление ведомството уточнява: „Това се дължи главно на ускореното финансиране на разходите през януари тази година, както и на намаляването на приходите от петрол и газ, но няма да повлияе на изпълнението на целевите параметри на структурния баланс (приходи-разходи) за 2025 г. като цяло.”
Прогноза за бюджетния дефицит и влияние на цените на петрола
В същия ден финансовото министерство ревизира прогнозата за бюджетния дефицит на Русия за цялата година, повишавайки я на 1,7% от БВП, вместо предходните 0,5%. Тази корекция идва след редуциране на очакваните приходи от износ на природен газ и петрол с 24%, във връзка с прогнозиращ се продължителен период на ниски цени на петрола.
Увеличените военни разходи, свързани с продължаващите военни действия в Украйна, също допринасят за поддържане на дефицита близо до границата от 2% от БВП през последните три години, припомня Ройтерс.
Въздействие върху икономическата политика
Въпреки нарастването на бюджетния дефицит, руското финансово министерство изразява увереност, че увеличените разходи и намалените приходи няма да нарушат дългосрочните структурни цели на бюджета за следващата година. Това подчертава усилията за балансиране между текущите предизвикателства и устойчивостта на държавните финанси.