ЕБВР разширява програмата "Стар Венчър" в България и Румъния

Първата кохорта от български стартъпи включва 6 компании, избрани от 60 заявки

Снимка © БТА

Програмата на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за подкрепа на младите и стартиращи компании "Стар Венчър" (Star Venture) вече официално разширява обхвата си към България и Румъния. Първата кохорта от български компании, съставена от шест дружества, е избрана измежду 60 заявки за участие. Ръководителят на офиса на ЕБВР в България Мануела Несъл подчерта, че изборът не зависи от сферата на дейност, а от нагласата на екипите.

Несъл изрази увереност, че с "Стар Венчър" ЕБВР ще подпомогне развитието на българската предприемаческа среда чрез предоставянето на бизнес съвети и включването на местните стартъпи в международна мрежа от над 350 компании, които вече са преминали през програмата. Основната цел е не само да се заложи на успешни компании, но и да се насърчи самовъзпроизвеждането на екосистемата.

Конкуренция и сътрудничество

По въпроса за конкуренцията и сътрудничеството, Несъл обясни, че програмата предлага само 6 места за стартъпи, които могат да се възползват от 40 000 евро под формата на бизнес консултации. Освен това, менторството от професионалисти, които разбират как стартъпите могат да растат, също е част от програмата.

Тя посочи, че стартирането на програмата в Румъния преди миналата седмица предлага възможности за обмен на опит с компании от предишни кохорти. Предвидени са и онлайн сесии с представители от "Кеймбридж", които ще помогнат на компаниите да усъвършенстват стратегиите си.

Разширяване и оценка на екосистемата

Несъл обясни, че разширяването на програмата към България не е забавено, а е резултат от поетапен процес, който започна през 2019 година. Според нея, България е напреднала спрямо много от страните в региона, с наличието на 23 различни фонда за дялово и рисково финансиране.

Въпреки това, тя подчерта, че липсата на капитал за растеж и малкият размер на пазара са ограничения. Необходимостта от сътрудничество с университетите и академичната общност също е от съществено значение за подобряване на екосистемата.

Силни и слаби страни на българската екосистема

Несъл обобщи, че три основни направления трябва да бъдат разгледани за подобряване на екосистемата: сътрудничество с съседни държави, подобряване на законодателството и осигуряване на допълнително финансиране. Според нея, необходимо е също така да се популяризира краудфъндинг, за да се даде възможност на гражданите да инвестират в стартиращи компании.

В заключение, Мануела Несъл изрази надежда, че програмата "Стар Венчър" ще създаде успешни компании и ще помогне на новите предприемачи да споделят опита си с бъдещите поколения. Тя вярва, че с правилния подход, екосистемата в България ще продължи да расте и да се развива.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини