Бразилия и ЕС призоват за интегриране на знанията на коренните народи в климатичната политика
На Делфийския икономически форум акцентираха на важността на културното наследство в справянето с климатичните промени

На Делфийския икономически форум, посланикът на Бразилия в Гърция Пауло Роберто Франка и посланикът на Европейската организация по публично право в България Джордж Кремлис призоваха за използването на знанията на коренните народи в справянето с климатичните промени и опазването на културното и природно наследство.
Бразилия ще бъде домакин на 30-ото издание на конференцията на ООН по изменението на климата (COP30), която ще се проведе от 10 до 21 ноември в град Белем. Кремлис акцентира, че мястото на конференцията е символично, тъй като Бразилия има дълга история в инициативи за устойчиво развитие, а Белем се намира в Амазония, известна със своите дъждовни гори.
Политическа воля и предизвикателства
Кремлис изтъкна, че под управлението на президента Луис Инасио Лула да Силва, Бразилия проявява силна политическа воля за работа по климатичната кауза. СОР30 ще се проведе в контекста на множество предизвикателства, включително глобалния връх на температурите и завръщането към унилатерализма, което подчертава необходимостта от активни действия.
Посланик Франка посочи, че свързани с климатичните изменения природни катастрофи, като пожарите в Канада и Гърция, и наводнението в Южна Бразилия, подчертават спешността на действията. Той отбеляза значителните успехи, постигнати до момента, включително правилата за търговия с въглеродни емисии и целта климатичното финансиране да достигне 1,3 трлн. долара до 2035 г.
Културното наследство в климатичната политика
Франка призова за защита на постигнатото и за сътрудничество за завръщане към мултилатерализма. Той акцентира на богатия опит на коренните народи в Бразилия и световен мащаб в адаптацията към промените в околната среда и призова този опит да бъде интегриран в политиките за адаптация и смекчаване на климатичните последствия.
Джордж Кремлис подчерта важността на опазването на културното и природно наследство от климатичните промени. Той припомни създаването на "Групата на приятелите на основаните на културата действия в защита на климата" по време на СОР28 в Дубай. Групата обединява над 30 министри и правителствени представители, а Бразилия е съпредседател заедно с Обединените арабски емирства.
Кремлис призова за внимание към опазването на островните нации и изрази надежда "Групата на приятелите" да се трансформира в официална международна организация с формални решения и пътна карта, която да интегрира културна основа в правните документи. Той заключи, че "културата започва в миналото и отива към бъдещето", подчертавайки необходимостта от обединяване на гласовете в тази посока.