Австрийският "Фербунд" отчита спад на печалбата през първото тримесечие
Печалбата на енергийния гигант намалява с 18,1% заради по-ниско водоснабдяване на водноелектрическите централи

Австрийският енергиен гигант „Фербунд“ (Verbund) съобщи за значително намаление на печалбата си в първото тримесечие на годината, сочат данните на концерна, цитирани от вестник „Стандард“. Основната причина за спада е по-ниското водоснабдяване на водноелектрическите централи, които съставляват ключова част от производството на компанията.
Намаляване на печалбата и причините за него
Печалбата на „Фербунд“ преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) е намаляла с 18,1% до 883,4 милиона евро през първото тримесечие. Чистата печалба е спаднала с 20% и вече възлиза на 506 милиона евро.
Спадът е обусловен предимно от по-слабия воден поток в поречията, където са разположени централите на концерна, особено по река Дунав в Австрия и Бавария. Коефициентът на производство на електроцентралите е бил 0,83 за периода, което е с 46 процентни пункта по-ниско спрямо същия период на предходната година.
Това води до значително свиване на производството на електроенергия от водноелектрическите централи - с 2425 гигаватчаса до 5468 ГВтч общо.
Прогнози за бъдещето на компанията
В „Фербунд“ очакват по-нататъшен спад на печалбата през настоящата година. Концернът е ревизирал прогнозата си и сега очаква EBITDA между 2,7 и 3,2 милиарда евро, което е по-ниско от предишната прогноза за 3,3 милиарда евро.
Чистата печалба се очаква да бъде в диапазона 1,35 до 1,7 милиарда евро, намаление спрямо предходната прогноза от 1,75 милиарда евро.
Водещи фактори и значимост за енергийната индустрия
Водноелектрическите централи на „Фербунд“ играят ключова роля за австрийския енергиен сектор, като 128 от тях са разположени по поречието на река Дунав. Техният добив е силно зависим от природните условия, което прави компанията уязвима при по-ниски нива на водния поток.
Държавата е мажоритарен собственик на концерна, което подсказва значимостта му за националната енергийна политика и икономика.