"Възраждане" среща трудности при организиране на трети вот на недоверие
Опозиционните партии не успяват да се координират, като МЕЧ не подкрепя инициативата, а "Величе" настоява за тема, свързана с околната среда

Опозиционната партия „Възраждане“ се сблъска с трудности в опита си да организира трети вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков, като засега коалицията от опозиционни партии не е успяла да постигне необходимото съгласие. Причината е липсата на обща позиция между основните опозиционни групи и отсъствието на подкрепа от една от тях – парламентарната група МЕЧ.
Пречки пред обща опозиционна инициатива
Опозиционните партии „Възраждане“, МЕЧ и „Величе“ са ключови за осъществяването на вот на недоверие, но техният съвместен брой гласове – 54 – е съвсем близо до необходимите 48 гласа, за да мине вотът успешно. Въпреки това сътрудничеството между тях е затруднено. От парламентарната група МЕЧ не са се отзовали на поканата за среща с цел координация по вота на недоверие. Освен това от ДПС предупредили, че ще подкрепят такъв вот само при гласуване в пленарна зала.
От „Величе“ пък настояват темата на вота да бъде свързана с околната среда, докато „Възраждане“ предпочитат да остане фокусът върху финансови въпроси, по които вече са подготвяли вота на недоверие. Това разминаване в приоритетите затруднява обединяването на усилията.
Коментари от опозицията
Цончо Ганев, представител на „Възраждане“, коментира ситуацията пред медиите: „МЕЧ не дойдоха, предполагаме, че не искат да се включват във вот на недоверие. Защо го правят? Предполагам, че от тяхната група ще дадат обяснение.“
Той добави, че „Величе“ са настоявали темата да бъде за околната среда, което според „Възраждане“ не е най-спешният проблем днес. „От своя страна ние изрично им казахме, че ще подкрепим всеки един вот на недоверие, защото сме опозиционна партия, но темата с отпадъците и с незаконните сметища не е към днешна дата определяща за живота на всеки един гражданин. Точно за това ги помолихме да вземат подписите на ПП-ДБ, на АПС и на МЕЧ“ – посочи още Ганев.
Значение на координацията сред опозицията
Недоверието към правителството на Росен Желязков е част от по-широката политическа борба в парламента, в която опозиционните партии се опитват да намерят обща платформа, за да постигнат целите си. Без съгласие обаче предложените вотове на недоверие могат да останат неуспешни, което би затруднило опозиционната работа за предизвикване на промени в кабинета.
Според експерти ключът към успешен вот е общата коалиция и ясна договореност за темата, която ще обедини достатъчно парламентарни гласове за промяна.