Илияна Йотова подкрепя референдума за еврото като важен диалог с гражданите

Вицепрезидентът счита, че допитването ще осигури време за информиране и разбиране на рисковете и ползите от въвеждането на единната валута

Снимка © БТА

Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи обявеното от президента Румен Радев предложение за свикване на национален референдум относно въвеждането на еврото в България. Тя посочи, че подобен референдум е необходим, тъй като досега не е било отделено достатъчно време за информиране на гражданите относно предимствата, недостатъците, рисковете и възможностите, свързани с приемането на единната европейска валута.

Референдумът като средство за яснота и диалог с обществото

В предаването "Панорама" по БНТ Йотова определи инициативата на президента Радев като „много силно решение“, което дава възможност за обществено обсъждане. Тя отхвърли появилите се твърдения, че референдумът има за цел да откаже България от еврото. „Нищо подобно,“ заяви вицепрезидентът и допълни, че това допитване е начин да се разбере какво точно искат българските граждани и как темата да бъде направена по-достъпна и разбираема за тях.

Йотова определи инициативата като последна възможност за провеждане на такъв референдум и уточни, че неговото провеждане зависи от решението на Народното събрание.

Законодателни и конституционни аспекти

Отговаряйки на въпрос за желанието на Крум Зарков, секретар по правни въпроси на президента, да се оттегли от поста си, Йотова призова да се обърне внимание както на мотивите на президента, така и на формулировката на въпроса за референдума.

„Според законите на страната и Конституцията има различни начини, чрез които може да се провери конституционността на допитването,“ посочи вицепрезидентът. Тя подчерта, че е важно да се премахнат и други внушения, свързани с темата, като уточни, че договорът за приемане на еврото не се отнася само до паричните отношения и валута.

Йотова припомни, че България е изпълнила изискванията, посочени в договора, както е и документирала това чрез подаването на молба за извънредния конвергентен доклад към Европейската комисия. „Те казват ясно и категорично, че сме изпълнили трите критерии, които всички познаваме,“ добави тя.

Подобряване на информационната подготовка на обществото

Вицепрезидентът изтъкна, че проблемът досега е бил свързан с недостатъчното време за подробно обяснение на сложните аспекти около приемането на еврото. Референдумът би осигурил възможност за по-широко и задълбочено обществено обсъждане, а също и за разграничаване на реалните факти от неверни внушения и интерпретации.

Накрая Йотова подчерта важността на демократичния диалог и участията на гражданите при взимането на решения, които имат значително влияние върху икономическото и социално развитие на страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини