МТСП засилва контрола срещу злоупотреби с имоти и социални услуги през 2024 г.

Повече от 900 проверки са извършени през 2024 г., с призив за законодателни промени и национална акция срещу нерегламентирани социални услуги.

Снимка © БТА

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) активизира усилията си в противодействието на злоупотребите с имоти и неправомерното предоставяне на социални услуги. В рамките на държавната стратегия за защита на потребителите, екипи на Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) участват в мащабни проверки, като броят им непрекъснато се увеличава. МТСП настоява за законодателни промени, които да въведат наказателна отговорност за лица, предоставящи социални услуги без необходимия лиценз или неспазващи изискванията за качество, особено когато това поставя живота и здравето на потребителите в опасност.

Усилени проверки и законодателни инициативи

В позиция на Министерството се подчертава, че през 2024 г. броят на проверките, извършвани от АКСУ, е над 900, което е значително увеличение спрямо 380 проверки през 2021 г. Това се случва без съответното увеличаване на човешкия ресурс на агенцията. Активността по контрола е част от общите усилия за пресичане на нелегални практики и гарантиране на сигурността на ползвателите на социални услуги.

МТСП призовава за промени в Наказателния кодекс, които да установят наказателна отговорност на доставчиците на социални услуги без лиценз или при неспазване на качествените стандарти, когато действията им застрашават потребителите.

Конкретен случай на нарушения при предоставяне на социални услуги

Министерството коментира и конкретен случай, който беше широко отразен в медиите. През 2022 г. е установено множество нарушения при проверка на социална услуга, предоставяна от дружество, замесено в разследване за измами с имоти на потребители. Тази организация притежава лиценз от АКСУ за услугата "Резидентна грижа", насочена към възрастни хора в надтрудоспособна възраст, с валидност от 15 септември 2021 г. до 14 септември 2026 г.

Въпреки това при проверката е констатирано, че дружеството е настанявало лица с трайни увреждания, които не са част от целевата група по лиценза, както и са предоставяли услугите без сключени договори с потребителите. За това са издадени два акта за установяване на административни нарушения.

Случаят е докладван и на Районната прокуратура в София. В едно от досиетата на потребителите е намерена декларация, в която той заявява, че взима сам решения относно личността си и имотите. Според МТСП, това е сигнал за потенциално неправомерно разпореждане с имоти от трети лица.

Продължаващ контрол и призив към гражданите

При последваща проверка през 2025 г. АКСУ е издала задължително предписание за отстраняване на нарушения, свързани с несъответствия към нормативните стандарти за качество на социалните услуги. Очаква се през юни да бъде направена проверка за изпълнението на тези предписания.

Министерството на труда и социалната политика призовава гражданите да проверяват легитимността на социалните услуги в регистъра на АКСУ и да подават сигнали към контролните органи при подозрения за нарушения.

Държавна акция срещу нерегламентирани социални заведения

По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков се провежда национална акция за проверка на хосписи и домове за възрастни хора — както лицензирани, така и такива, работещи без необходимите разрешителни. Това е част от обявената преди повече от два месеца "война" срещу т.нар. "имотна мафия".

Преди този контролен обход министърът на правосъдието Георги Георгиев заяви в парламента, че усилията на държавата са насочени към разкриване и прекратяване на злоупотребите с имоти и неправомерната дейност на социалните услуги.

Тези мерки са ключови за защита на уязвимите групи и гарантиране на качествена и законна социална грижа в България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини