Увеличение на нарушенията при заплащане на труда по време на празници
ИА ГИТ отчита 5357 нарушения, свързани с допълнителни възнаграждения за извънреден труд

Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) отчита увеличение на нарушенията при заплащане на труда по време на официални празници. През първите три месеца на 2025 г. са установени общо 5357 нарушения, от които 2398 са свързани с допълнителни възнаграждения за работа на празници и извънреден труд.
Нарастващ брой нарушения
Според данните на ГИТ, нарушенията по заплащането на труда на официални празници са 533 за 2025 г., в сравнение с 379 за същия период на миналата година. При заплащането на извънредния труд, нарушенията са нараснали до 154 през 2025 г., спрямо 133 за 2024 г. От Инспекцията напомнят, че работата на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. При извънреден труд работодателят дължи допълнително 100% увеличение на възнаграждението на работниците.
За празничните дни по Великден, които започват на 18 април и продължават до 21 април, Кодексът на труда не предвижда компенсация с допълнителни неприсъствени дни за Велика събота и Великден неделя. В месец май официалните празници са 1 май, 6 май и 24 май. Според законодателството, само при официалните празници, които съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени.
Правила за плащане на труда
На 24 май ще има допълнителен почивен ден на 26 май (понеделник). Работещите на този ден ще получат увеличение само за положен извънреден труд, и то със 75%. ГИТ напомнят, че за работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът по време на официални празници винаги е извънреден. Работодателят е длъжен да издаде заповед за възлагане на работа в тези дни, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа предварително.
При работещите по график, работата на официален празник не е извънреден труд, а надницата им трябва да бъде увеличена само със 100%. Работодателят е задължен да изготви поименен график за целия период, който не може да бъде по-дълъг от 4 месеца.
Съвети за работниците
ГИТ съветват работниците да разполагат с писмени доказателства за полагания труд в празнични и неприсъствени дни. Ако правата им са нарушени, могат да подадат сигнали на сайта на ИА ГИТ или да се свържат с националния телефон на Агенцията за консултации.
На 11 април ГИТ отчете над три пъти повече обекти и работни места, застрашаващи безопасността на работещите, спрени през първото тримесечие на 2025 г. Извършени са 13 091 проверки, като инспекторите по труда са приложили мярката спиране на обекти 370 пъти. В сравнение с миналата година, когато тази мярка е била приложена 118 пъти, е налице значително увеличение.
В допълнение, 22 работници са били отстранени от работа, от които 17 за липса на правоспособност и пет за неспазване на правилата за безопасна работа. Общо констатираните нарушения на трудовото законодателство достигат 50 880, като нарушенията по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд са 27 740, а по осъществяването на трудовите правоотношения - 22 830.