Роботизираната хирургия в ВМА постига отлични резултати през последните месеци

Проф. Ивелин Такоров представи успехите и предизвикателствата в хирургията и онкологията на международна конференция в София

Снимка © БТА

Във Военномедицинска академия (ВМА) вече няколко месеца се практикува роботизирана хирургия с отлични резултати, съобщи проф. д-р Ивелин Такоров, началник на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА и председател на Българската асоциация на хирурзи, гастроентеролози и онколози (БАХГО). Интервюто бе дадено по време на провеждащата се в София международна конференция „Горещи теми в хирургичната онкология и гастроентерология“, организирана от БАХГО.

Роботизирана хирургия и ролята на изкуствения интелект

Проф. Такоров уточни, че въпреки постигнатите успехи, в момента роботите не могат да заменят напълно хирурзите. Той прогнозира, че в бъдеще вероятно ще бъдат използвани за някои стандартни, базисни операции. „Все повече данни се събират в базите на изкуствения интелект и някои елементарни манипулации могат да бъдат извършвани автономно“, обясни той. Според него развитието на изкуствения интелект в сферата на хирургията се развива по-бързо от очакваното, но точната скорост на този прогрес не може да бъде предвидена.

Международна конференция и мултидисциплинарен подход

Конференцията поставя акцент върху по-добрата интеграция между специалностите хирурзи, гастроентеролози и онколози, което е целта на БАХГО. Проф. Такоров изтъкна, че днешното време се характеризира с нарастващи възможности за диагностика и познания, което налага внимателна и прецизна постановка на лечението за постигане на дългосрочни резултати.

На форума са представени множество иновативни методики в областта на миниинвазивната хирургия. Сред гост-лекторите са 19 специалисти от чужбина, които говорят за безпрецедентно широко международно участие за хирургична конференция в България.

  • Водещи хирурзи от Корея и Япония
  • Специалисти от Португалия, Франция и Германия
  • Представители от Румъния, Турция, Хърватия, Словения и Сърбия

Проф. Такоров отбеляза, че посланията за сътрудничество между различните медицински специалности са много позитивни и насърчаващи.

Състояние на онкологичния пациент в България и бъдещи предизвикателства

По отношение на състоянието на онкологичния пациент в България проф. Такоров коментира, че страната не изостава по отношение на отделни специалисти, но има предизвикателства в комуникацията между институциите. Въпреки това, вече съществуват значими неформални връзки между водещи специалисти от различни области. На институционално ниво обаче все още не е добре определен пътят на онкологичния пациент, което предстои да се подобри.

Той подчерта, че българските специалисти разполагат с необходимите знания, техника и медикаменти, което дава основание за пълно доверие в качеството на лечението.

Превенция и ранна диагностика на онкологичните заболявания

Относно превенцията на онкологичните заболявания, проф. Такоров изтъкна, че повечето от тях не могат да бъдат профилактирани директно. Акцентът пада върху скрининговите програми и националните информационни кампании, които подпомагат ранното откриване на тези заболявания. По думите му редовните прегледи поне веднъж годишно са изключително важни за навременното диагностициране.

Чернодробна трансплантация – състояние и перспективи

В разговор за чернодробните трансплантации в България проф. Такоров посочи, че обемът на такива операции е все още нисък заради ниската честота на донорството у нас. „Няма страна в Европа с по-лоши показатели в това отношение“, уточни той, обяснявайки, че това ограничава възможностите за развитие на трансплантационната програма.

Според специалиста оперативните процедури протичат добре и се базират на опита в чернодробната хирургия, но организацията още може да бъде подобрена. Текущият фокус е насочен към миниинвазивните методики в операциите.

В рамките на конференцията проф. Маркес от Лисабон ще представи първото на международен форум представяне на трансплантация на цял чернодробен графт с помощта на роботизирана техника.

Проф. Такоров подчерта, че в България сме все още далеч от прилагането на миниинвазивната чернодробна трансплантация. Обемът на операциите към момента не позволява внедряването на тези методи, но не изключи тази възможност в бъдеще.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини