Проф. Веселина Вълканова за ключовата роля на медиите на 20-ата Световна среща във Вършец

Деканът на ФЖМК подчерта влиянието на медиите върху знанието, цивилизационния прогрес и българската диаспора на панела на 20-ата Световна среща на българските медии

Проф. Веселина Вълканова за ключовата роля на медиите на 20-ата Световна среща във Вършец
Снимка © Милена Стойкова, БТА

Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, подчерта важната роля на медиите за развитието на знанието и цивилизационния прогрес на човечеството. Тя говори по тази тема във Вършец по време на третия панел „Българите в света на 21-ви век и медиите“ на 20-ата Световна среща на българските медии.

Медиите като ключов фактор в процеса на формиране на знанието

В своята реч проф. Вълканова акцентира върху връзката между медиите и знанието, като цитира британския социолог Стив Фулър и неговата книга „Медиите и силата на знанието“. Според Фулър, контролът над медиите и достъпът до тях на различни етапи от цивилизационното развитие – от грамотността до дигиталната епоха – са фундаментални за оформянето на знанието.

„Медиите влияят съществено върху цивилизационното развитие. Те имат дълбоки последици върху човешкото битие и съзнание“, заяви проф. Вълканова.

Тя припомни, че журналистиката се определя като източник на власт не само заради законови дефиниции или ролята ѝ в оформянето на общественото мнение, но и поради влиянието ѝ върху развитието на знанието и цивилизацията като цяло.

Двойната перспектива на връзката между медиите и знанието

Деканът на факултета обясни, че връзката между медии и знание има двупосочен характер. От една страна, качественото медийно съдържание е резултат от натрупано знание и професионализъм на журналистите, а от друга – медиите служат като канал за предаване на знание и удовлетворяване на човешкия стремеж към познание.

„Журналистиката отговаря на тези два стремежа“, посочи проф. Вълканова и цитира Макс Вебер: „Да създадеш наистина добър журналистически продукт е поне толкова интелектуално изискващо, колкото постиженията на всеки учен.“

Тя акцентира, че за да се упражнява професията на високо ниво, журналистът трябва да притежава задълбочено знание, което Академичната институция като Софийския университет се стреми да предаде на студентите си.

Професорката също така отбеляза важността на просветената комуникация и етиката в медиите като ключови парадигми за 21-ви век.

Ролята на българските общности в чужбина и съвременните медийни трансформации

Проф. Вълканова сподели впечатления от посещението си в Чикаго, където се срещна с български журналисти и представители на Асоциацията на българските професионалисти – млада организация, която подкрепя развитието на българската общност в Северна Америка чрез менторство и стипендии.

Тя подчерта, че българските диаспори активно допринасят за опазването на българския дух, език, традиции и култура зад граница.

Що се отнася до свободата на медиите, проф. Вълканова заяви, че не трябва да се коментира само около Световния ден на свободата на пресата, а постоянно. Тя е цитирала доклади на „Репортери без граници“ и института „Reuters“, подчертавайки, че журналистическата професия се характеризира с несигурност и загриженост за бъдещето.

Модератор на панела беше Васил Христов, президент на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания, който отбеляза значимите промени в образа на българина в медиите през последните десетилетия.

„Преходът от 20. към 21. век доведе до революционна трансформация – от образа на безликия съветски човек до многоликата личност на демократичния свят, от възприемането на българина като ‘другия’, към търсенето на автентична национална идентичност“, каза Христов.

Той добави, че сега българите са активни създатели на новини и използват социалните медии като платформа за свое себеизразяване и влияние.

Медиите като ключов фактор в съвременната културна и обществена динамика

Дискусиите на Световната среща на българските медии във Вършец открояват сложната и съществена роля на медиите в оформянето на обществения живот и глобалните процеси на знание. Според експертите медиите не са просто канал за информиране, а активен участник в развитието на цивилизацията и съединяването на българските общности по света.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent