Проф. Магдалена Александрова предлага безплатно обучение за медицински сестри

Дискусията за кадровата криза подчертава необходимостта от реформи в сектора на здравеопазването

Снимка © БТА

Проф. Магдалена Александрова от Факултета по обществено здраве към Медицински университет – София предложи освободен достъп до обучение за специалността „Медицинска сестра“. Идеята беше изразена по време на дискусия, проведена в чест на 30-ата годишнина от основаването на факултета.

Дискусията, озаглавена "Повишаване на престижа и интереса към специалностите „Медицинска сестра и Акушерка“ - път към решаване на кадровата криза", подчерта необходимостта от предприемане на смели действия за справяне с недостига от медицински сестри в страната. Проф. Александрова акцентира, че освободеното обучение е ключов фактор за защитата на специалността.

Тя подчерта, че качеството на обучението на медицинските сестри е на много високо ниво, като то се осъществява в акредитирани висши училища и е в съответствие с европейските стандарти. Обучението продължава четири години и се провежда само в редовна форма, от висококвалифицирани преподаватели.

Глобален проблем и нужда от реформа

Недостигът на медицински сестри е важен проблем не само за България, но и на глобално ниво. Проф. Александрова посочи, че страната ще трябва да се конкурира с икономически силни държави в усилията си да привлича и задържа медицински сестри.

Петя Недкова, член на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, добави, че продължаващото обучение и кариерното израстване на медицинските сестри трябва да се отразяват и на заплащането им. Тя изрази намерението на асоциацията да настоява пред Министерството на здравеопазването за приемането на медицински стандарт по здравни грижи.

Предизвикателства пред здравната система

Недкова обаче прогнозира, че приемането на този стандарт може да се забави, тъй като той съдържа изисквания, които, ако бъдат приложени, могат да доведат до закриване на лечебни заведения поради недостиг на медицински сестри.

От асоциацията ще искат и създаване на единна законодателна база за продължаващо обучение, въвеждане на квалификационна рамка, разширяване на обхвата на самостоятелни дейности и задължителна сертификация за всички професии от направление „Здравни грижи“.

Тези предложения са част от усилията за укрепване на сектора и за подобряване на условията на труд и обучение за медицинските сестри в България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини