Правителството одобри 1,65 млрд. лв. за инвестиции в българските общини през 2025 г.
Министър Теменужка Петкова представи постановлението с правилата за разпределение и контрол на средствата по инвестиционната програма

Министерският съвет прие постановление, което урежда правилата за предоставяне и разходване на средствата по инвестиционната програма за българските общини, съгласно Закона за държавния бюджет за 2025 г., съобщи финансовият министър Теменужка Петкова на брифинг в Министерския съвет.
Общият обем на ресурсите за програмата възлиза на 1,65 млрд. лв., като по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството са отделени 750 млн. лв., а чрез Българската банка за развитие се осигуряват до 900 млн. лв.
Средства за важни регионални проекти
„Правителството изпълни своя ангажимент, като днешното решение показва, че за нас е от ключово значение българските общини да могат да реализират изключително важни стратегически проекти за всеки един регион“, подчерта финансовият министър Теменужка Петкова на брифинга.
Постановлението определя конкретните правила за разпределение и контрол на финансовите ресурси, осигурявайки прозрачност и ефективност при изпълнението на инвестиционните програми в общините. Това ще подпомогне реализирането на инфраструктурни и социални проекти, които са от съществено значение за развитието на местните общности.
Значението на инвестиционната програма
Инвестиционната програма за общините е част от държавния бюджет за 2025 г. и цели да подкрепи развитие на регионите чрез финансиране на проекти в различни области като инфраструктура, благоустройство, екология и социални услуги.
Общините са ключов партньор в реализирането на държавни политики за регионално развитие и подобряване на качеството на живот на гражданите. Средствата, предвидени по постановлението, ще улеснят изпълнението на тези задачи, като същевременно ще подкрепят дългосрочната устойчивост на регионалните инвестиции.
Насоки за разходване на средствата
Правилата, посочени в постановлението, включват механизми за контрол и отчетност, които целят да гарантират целево и ефективно използване на отпуснатите средства. Предвидени са стриктни условия за мониторинг, които ще осигурят спазване на националните приоритети и прозрачност в управлението на публичния ресурс.
Този подход отразява стремежа на Министерския съвет да осигури стабилна и предвидима среда за инвестиции на местно ниво, което се счита за ключов фактор за икономическото и социално развитие на всички региони в страната.