Владимир Путин липсва на мирните преговори в Истанбул през май 2023 г.
Отсъствието на Путин и дипломатическата обиколка на Доналд Тръмп в Близкия изток очертават нова динамика в международните отношения

Западните медии обръщат внимание на отсъствието на руския президент Владимир Путин от преговорите между Москва и Киев в Истанбул, насочени към намиране на мирно решение по конфликта в Украйна. В същото време американският президент Доналд Тръмп е в обиколка из Близкия изток, където проведе среща с временния сирийски президент Ахмед аш Шараа. Освен това, Тръмп прие като подарък от Катар самолет „Боинг 747“, което предизвика редица реакции в световния печат.
Позициите на Путин и Зеленски по мирните преговори в Истанбул
Според британския вестник „Телеграф“, съгласието на украинския президент Володимир Зеленски да участва в преговорите в Турция е стратегически ход, който го връща към ранната му позиция в конфликта – призивите за директен диалог с Путин. Вестникът подчертава, че руският президент се намира в неудобна ситуация. След като руският режим вярва в превъзходството си на бойното поле, той не желае реално да спира военните действия. Вместо това, Путин предпочита да изпрати свои подчинени на преговорите, които да налагат условия, близки до капитулация за Украйна. „Ако украинците откажат, това няма да е голяма загуба“, пише „Телеграф“, като посочва, че Зеленски е изпълнил всички изисквания на американския президент Тръмп, демонстрирайки, че Русия е основна пречка за мир.
Американското влияние в Близкия изток и дипломатическата обиколка на Тръмп
„Телеграф“ отбелязва, че търговските интереси са приоритет в политиката на Доналд Тръмп, като пише: „Ако научихме нещо от световния подход на Тръмп, то е, че примамливите търговски сделки винаги имат предимство пред националната сигурност“. Вестникът посочва, че американският президент вижда икономически потенциал и в Русия, надявайки се на ново сътрудничество след края на войната в Украйна. Тръмп също така подписа оръжейна сделка на стойност близо 142 милиарда долара по време на посещението си в Саудитска Арабия.
Британското издание коментира и срещата между Тръмп и сирийския временен лидер Ахмед аш Шараа. „Новият сирийски режим направи всичко необходимо, за да убеди Тръмп в добрите си намерения“, се посочва, добавяйки, че подобна среща бе немислима преди години. Тя предизвика недоумение в Израел и опасения сред про-израелските кръгове в администрацията на САЩ.
Скандалът със самолета и реакциите в региона
Друго значимо събитие е подаръкът на Катар към президента Тръмп – самолет „Боинг 747“. Според британския „Гардиън“, договорите за самолети на „Катар Еъруейс“, включващи споразумения на стойност над 243 милиарда долара, са сред най-големите в историята на компанията. „Гардиън“ посочва, че Тръмп е опитал да омекоти критиките, като заяви, че самолетът технически ще бъде дарен на Министерството на отбраната, преди да му бъде прехвърлен, но това не успя да успокои опасенията за конфликт на интереси.
Вестникът допълва, че Сирия е направила предложение към Тръмп, включващо достъп до петролни залежи, гаранции за сигурността на Израел и проект за построяване на „Тръмп Таъур“ в Дамаск.
Общественото мнение и реакциите в региона
Американският „Ню Йорк Таймс“ анализира речта на Тръмп в Близкия изток, посочвайки, че той практически поставя под въпрос десетилетията на американската политика в региона. Изказванията му, че САЩ вече няма да поучават страните как да живеят, предизвикват тревоги сред някои арабски държави относно бъдещето на правозащитния натиск.
Изданието отбелязва, че реакциите се разпространяват бързо в онлайн пространството на Близкия изток, където историческите инвазии на САЩ и подкрепата им за Израел са с дълбоки негативни последици за имиджа на Вашингтон.
По отношение на преговорите между Русия и Украйна „Ню Йорк Таймс“ подчертава високите залози в най-голямата наземна война в Европа след Втората световна война.
Променящата се динамика в международните отношения
Според „Политико“ подходът на Тръмп показва, че динамиката в Близкия изток се променя под ръководството на президент, който гледа на света през призмата на икономическите интереси. След новината за подарения самолет от Катар, израелски граждани дори шеговито са предложили да предоставят на Тръмп специално паркомясто в Тел Авив, което илюстрира объркването в Израел.
„Политико“ отбелязва, че в сравнение с други страни от региона, Израел няма изразени финансови предимства, които да привлечат вниманието на икономически ориентирания президент на САЩ.