Патриарх Даниил отбелязва възстановяването на Българската патриаршия на 10 май

Българската православна църква три пъти е възстановявала патриаршеското си достойнство, символ на национална зрялост и духовно единство

Снимка © БТА

Българската православна църква (БПЦ) три пъти е възстановявала своето патриаршеско достойнство, което показва зрелостта ѝ и силата на народа да защитава църковните си права. Това заяви българският патриарх и Софийски митрополит Даниил пред журналисти на 10 май, преди да отслужи патриаршеска литургия в катедралата "Св. Александър Невски" по повод възстановяването на Българската патриаршия.

Историческо значение на 10 май за БПЦ

10 май се чества ежегодно като празник на Българската православна църква, защото на този ден през 1953 г. тя е тържествено възстановена като патриаршия. След петвековна зависимост от Цариградската патриаршия, българската църква се отделя от нея през 1870 г., но нейната самостоятелност е призната чак през 1945 г. Още осем години по-късно БПЦ си възстановява и патриаршеското достойнство, притежавано от нея до края на XIV век.

Ролята на БПЦ в културното и духовно развитие

Патриарх Даниил подчерта значението на други ключови събития в развитието на българската духовност и култура. Той отбеляза, че още от учредяването си през 870 г. Българската православна църква има велико дело – съставянето на славянската азбука, която е основа на просветата на славянските народи. „Това е дело, осъществено с общите усилия на православната църква и държавата, благодарение на държавническата грижа на св. цар Борис. Без тази подкрепа делото би пропаднало, както се е случило във Великоморавия и Панония“, каза той. Според патриарха днес БПЦ продължава да изпълнява своята основна задача – да бъде духовна хранителка и кърмителка на народа.

Съзнанието за значимостта на възстановяването

На въпроса дали днес българското общество осъзнава колко съдбоносно е възстановяването на патриаршията, патриарх Даниил отговори, че църквата е призвана да се грижи за просветата на народа. „Когато осъзнаем какви възможности ни предоставя духът – за личностно освещаване и духовно израстване, за богосиновство – тогава ще разберем колко значимо е това събитие. Това ще ни помогне да се обединим като зряла общност и да се грижим за общото благо: първо за спасението на душите ни, а след това и за благосъстоянието ни тук на земята“, заяви още българският патриарх.

Духовна мисия и национална зрялост

Възстановяването на патриаршеското достойнство на БПЦ символизира не само църковната независимост, но и зрелостта на българската нация и нейния стремеж към духовно и културно единство. Това събитие отразява постоянството и волята на българския народ да запази своята вяра и традиции през вековете на изпитания и външни влияния.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини