Д-р Асен Игнатов разказва за курсовете по рисуване на птици и тяхната популярност

В Световния ден на прелетните птици той споделя опит и подчертава важността на връзката с природата и миграцията на птиците

Снимка © БТА

Главният асистент д-р Асен Игнатов от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките (НПМ – БАН) в София сподели, че курсовете по рисуване на птици предизвикват изключителен интерес сред желаещите. Той посочи, че птиците вдъхновяват хората със своите песни, цветове и поведение. В Световния ден на прелетните птици Игнатов разказа за своя дългогодишен опит като зоолог, художник и фотограф на дивата природа и откри вратата към света на пернатите животни.

Популярността на курсовете по рисуване на птици

Курсовете и работилниците, посветени на рисуването на птици, растения и животни, се организират от Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ) заедно с НПМ-БАН. Заниманията продължават приблизително по четири часа. „Когато започнахме, не очаквахме такъв голям интерес“, споделя Игнатов. Той допълва, че докато в чужбина подобни курсове са популярни отдавна, в България това начинание се оказва много успешно и събира голям брой желаещи.

Според него хората предпочитат да рисуват птици, защото те са по-видими и разпознаваеми обекти сред природата. Въпреки това рисуването на птици е предизвикателство. Основни за успешното изображение са правилните пропорции, внимателното скициране на очите, разстоянията и наклоните, обяснява той.

Процесът и техниките на рисуване

Времето за създаване на една творба зависи от вдъхновението на художника. Игнатов уточнява, че едно изображение може да се скицира за минути, но завършването му да отнеме няколко часа или дори дни. В началото на курса рисунките се правят с молив, а при наличието на време се поставят акварелни цветове. На по-късен етап се дообогатяват с туш, перо, или акварелен молив. Той самият е водил занятия, посветени на рисуването на различни видове сови, като забулената и горската ушата.

Игнатов подчертава, че тези художествени дейности стимулират контактa с природата и подпомагат нейното опознаване. Той коментира, че в Западна Европа хората отдавна търсят общуване с дивата природа през уикендите и изразява надежда това отношение да се разпространява и у нас.

Значението на връзката с природата и миграцията на птиците

Според зоолога умението да разпознаваш природните знаци, да различаваш песните на птиците и следите на животните, е форма на истински контакт с природата, която зарежда енергийно. Той призовава всеки да отделя време за пребиваване сред природата и да осъзнае отговорността си за опазването ѝ.

Игнатов сподели, че неговият интерес към птиците започва още в гимназията с изучаване на тяхното поведение и миграция. През есента миграцията е по-организирана и включва големи ята, което улеснява наблюдение и идентификация на различните видове. Основната причина за миграцията е липсата или недостатъчността на храна, която при охлаждане на времето намалява, особено за насекомоядните птици. Те летят на юг, последвани от хищниците. По време на пролетната миграция птиците бързат да се върнат в гнездовите си територии, което води до по-разпределено преминаване.

Световният ден на прелетните птици - значение и тема за 2025 г.

От 2018 г. Световният ден на прелетните птици се чества два пъти годишно – през втората събота на май и на октомври, съобщиха от отдел „Справочна“ при БТА. Темата за 2025 г. е „Споделени пространства, създаване на градове и общности, благодарни към птиците“. Фокусът е върху многобройните начини, по които хората могат да подкрепят птиците в техните жизнени среди.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини