Ниското ниво на река Дунав затруднява корабоплаването в българския участък
ИАППД предприема мерки за удълбочаване край остров Батин и осигуряване на безопасно преминаване на плавателни съдове

Ниското ниво на река Дунав затруднява корабоплаването в българския участък, съобщи Ивелин Занев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД) в Русе. По думите му са се образували два прага в района на островите Батин и Белене, които създават проблеми за плавателните съдове.
Проблеми и мерки за съдови безопасност
„Екипите на ИАППД извършват ежедневни наблюдения и измервания в различни участъци на реката“, обясни Занев пред БТА. Той подчерта, че поради ниското ниво на водата се предприемат действия за удълбочаване на реката в критичното място край остров Батин.
„Ще се вземат всички необходими мерки, за да се осигури безопасното преминаване на плавателните съдове по реката“, добави изпълнителният директор на агенцията. Това е важна стъпка, тъй като ниският воден стоеж затруднява нормалната навигация и повишава риска от инциденти.
Актуални нива и хидроложки перспективи
Според последните данни, нивото на река Дунав при Русе е едва седем сантиметра спрямо условната кота нула. Прогнозите за следващите два дни показват възможен спад още с 12 сантиметра, което ще усложни още повече корабоплаването.
„От началото на годината наблюдаваме водни нива, които са под средностатистическите в хидроложки аспект“, заяви още Занев. Такава тенденция изисква внимателен мониторинг и бърза реакция от страна на отговорните институции.
Значение на наблюдението на реката
Ниското ниво на Дунав е сериозно предизвикателство за транспорта и икономиката в региона, тъй като реката е важен път за морски и речен товарен транспорт. Активните действия на ИАППД и сътрудничеството с други институции са ключови за минимизиране на негативните ефекти от тази ситуация.
Постоянните наблюдения и своевременните мерки позволяват по-безопасното използване на реката и съхраняват плавателните възможности дори при неблагоприятни хидроложки условия.