Народното събрание избра Кристина Андонова-Хитрова за заместник-председател на КРС

Андонова-Хитрова, Мутафчиев и Величков получиха депутатска подкрепа, докато кандидатури на Мандажиева и Риза не бяха одобрени

Снимка © БТА

Народното събрание попълни състава на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) с избор на заместник-председател и двама членове от своята квота. За нов заместник-председател бе избрана Кристина Андонова-Хитрова, предложена от ГЕРБ-СДС, а като членове в комисията влязоха Петър Мутафчиев, номиниран от „БСП – Обединена левица“, и Нейчо Величков от „Има такъв народ“.

Новият състав на КРС и гласуването в парламента

Кристина Андонова-Хитрова бе одобрена за заместник-председател с 112 гласа „за“, 54 „против“ и 44 въздържали се. Петър Мутафчиев получи подкрепата на 117 депутати, 60 гласуваха „против“, а 36 се въздържаха. Нейчо Величков бе избран с 114 гласа „за“, 68 „против“ и 36 въздържали се.

От друга страна, кандидатурите на Жулиета Мандажиева, номинирана от „Продължаваме промяната – Демократична България“, както и на Рушен Риза от ДПС, не бяха одобрени. Мандажиева получи едва 27 гласа „за“, 82 „против“ и 101 въздържали се, докато Риза събра 18 гласа „за“, 93 „против“ и 99 въздържали се.

Приоритетите на новия заместник-председател

При изслушването си в парламентарната транспортна комисия Кристина Андонова-Хитрова очерта ключовите си цели. Тя акцентира върху необходимостта от повишаване на административния капацитет на регулатора, особено с оглед на новите правомощия, свързани с цифрови услуги, изкуствен интелект и управление на цифрови данни.

Вторият основен приоритет според нея е подобряване качеството на аналитичната работа на комисията, а третият – прилагането на принципа на консултативност и прозрачност в дейността на КРС.

Реакции и дебати в парламента

По време на дебатите в пленарната зала представители на партия „Възраждане“ настояха за реформа в комисията. Лидерът на партията Костадин Костадинов обяви, че възнамеряват да внесат предложение за всеобхватна административна реформа, с която да бъдат премахнати „такива паразитиращи“ структури, включително регулатора.

Депутатът Мартин Димитров от „Продължаваме промяната – Демократична България“ постави въпроса защо все още няма виртуален мобилен оператор в България. Той подчерта, че КРС не е създала необходимите правила за развитие на този пазар, и отбеляза нуждата от повече конкуренция, каквато съществува в други страни като Косово и в Европейския съюз.

Димитров изрази и слаба оценка на работата на досегашния състав на КРС и призова за назначаването на нова комисия с по-активна позиция. Той добави, че всички кандидати, освен Кристина Андонова-Хитрова, са поели ангажименти за насърчаване на конкуренцията в мобилния сектор.

Перспективи пред Комисията за регулиране на съобщенията

Попълването на състава на КРС идва в момент, когато регулаторът е изправен пред увеличаване на отговорностите, свързани с технологичните промени и разширяване на цифровите услуги. Усиленият фокус върху административния капацитет, прозрачността и консултативността ще бъде ключов фактор за ефективността на комисията.

В същото време, необходимостта от модернизация и реформа в регулатора беше подчертано както от опозицията, така и от част от управляващите. Тези очаквания ще определят действията на новия състав на КРС през следващия период.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини