Най-мащабният проект за наблюдение на повърхностни води по река Дунав

Пето издание на Съвместното проучване на Дунав обединява 14 държави за опазване на водите и насърчаване на гражданската наука

Най-мащабният проект за наблюдение на повърхностни води по река Дунав
Снимка © Кореспондент на БТА в Русе Андрей Кючуков

Най-мащабният в света проект за наблюдение на повърхностни води ще се проведе по река Дунав, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Той е част от петото издание на Съвместното проучване на Дунав (JDS), което започна на 1 юни във Виена и се провежда на всеки шест години.

Цели и участие на държавите по течението на Дунав

JDS има за задача да хармонизира оценките на качеството на водите сред страните по поречието на Дунав, като следва изискванията на Рамковата директива на Европейския съюз за водите. Тя цели постигане на добро състояние на водните ресурси в Европа. Петото издание надгражда предишните проучвания от 2001, 2007, 2013 и 2019 година.

От 1 юли в инициативата ще участват 49 основни места за вземане на проби, разположени в 14 държави, през които преминава реката. Събирането на информация включва замърсители и вещества, които обичайно не се наблюдават в националните програми. Това ще осигури сравнимост на данните между участващите страни, което ще подпомогне по-ефективното вземане на решения и опазване на водите.

Освен това JDS цели да създаде възможности за участие на граждани, ученици и общности чрез програми за гражданска наука и дигитални инициативи, насърчаващи опазването на водните ресурси.

Значението на Дунав и приносът на България

Река Дунав преминава през 14 държави, като нейният басейн обхваща площ от 817 000 км² и обединява десетки милиони хора с различни езици и културни традиции. Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов, който представлява България в Международната комисия за опазване на река Дунав, изтъкна значението на програмата JDS5 за обмяната на опит и знания между страните по поречието.

Той напомни, че България е член на комисията от нейното създаване и изрази гордостта си, че Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав е подписана през 1994 г. в София.

Международно сътрудничество и научни перспективи

Федералният министър Норберт Точинг определи JDS5 като най-големия проект за наблюдение на повърхностни води в света, обединяващ 14 страни. В анализа ще участват над 1000 водещи експерти от около 100 институции, които ще изследват реката на 108 места с помощта на модерни технологии за откриване на хиляди вещества.

Президентът на Международната комисия за опазване на река Дунав Лидия Глобевник определи JDS5 като пример за отлично трансгранично сътрудничество. Според Биргит Вьогел, изпълнителен секретар на организацията, проучването ще помогне да се изследват скритите истории и науката под повърхността на реката, за да се разбере по-добре околната среда и да се формира бъдещето на Дунав.

Ден на река Дунав и отворен достъп до специализирани кораби

През юни, по повод Деня на река Дунав – 29 юни, изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" предостави на граждани и гости на града възможност за посещение на своите кораби. За първи път публиката можеше да разгледа специализираните плавателни съдове „Дунав“ и „Осъм“, използвани за хидрографски, навигационни и поддържащи дейности по реката.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent