Кристиан Вигенин обсъди прилагането на новия Закон за изкуствения интелект

Евродепутатът призова българските институции и бизнеси за активно участие в създаването на насоки за високорисковите ИИ системи

Кристиан Вигенин обсъди прилагането на новия Закон за изкуствения интелект
Снимка © Благой Кирилов, БТА

Евродепутатът Кристиан Вигенин се срещна със Съвета за изкуствен интелект към Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в София, за да обсъдят обществената консултация на Европейската комисия (ЕК) относно високорисковите системи с изкуствен интелект. Тази дискусия е важен етап в прилагането на новия Закон за изкуствения интелект (Регламент (ЕС) 2024/1689).

Акцент върху активното участие на българските институции

Вигенин, който е член на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) в Европейския парламент, подчерта необходимостта българските институции, бизнесите, експерти и академичните среди да участват активно в процеса по изготвяне на практични насоки за прилагането на новия регламент.

„Само чрез конкретни примери и обратна връзка от реалния свят можем да изградим устойчива и балансирана регулация, която едновременно насърчава иновациите, защитава основните права и създава предвидима среда за развитие на технологиите с доверие“, пише Вигенин в профила си във Фейсбук след срещата.

Той добавя, че ще продължи да работи по темата, защото изкуственият интелект вече не е бъдеще, а настояще, като е важно той да бъде използван етично, безопасно и в полза на всички.

Етичният кодекс на Европейската комисия и неговата роля

На 10 юли тази година Европейската комисия представи етичен кодекс за поведение на технологичните компании, който подпомага спазването на новите правила за изкуствен интелект. Документът е изготвен от независими експерти и цели да подпомогне доставчиците на системи за изкуствен интелект с общо предназначение, като например „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT) на OpenAI и „Джемини“ (Gemini) на Google.

Кодексът включва важни теми като прозрачност, авторски права, сигурност и управление на рисковете, свързани с ИИ системите. Той цели да улесни доставчиците в предоставянето на ясна техническа информация, която да бъде достъпна както за надзорните органи, така и за разработчиците на изкуствен интелект на по-ниски нива.

Все още кодексът трябва да бъде официално одобрен от ЕК и държавите членки на Европейския съюз, преди да влезе в сила.

Значението на новите регулации за изкуствения интелект

Новият Закон за изкуствения интелект има за цел да създаде правна рамка, която да гарантира безопасната употреба на тези технологии и да предотврати потенциални рискове за основните човешки права. Високорисковите системи с изкуствен интелект, които имат значително въздействие върху живота на хората, ще бъдат регулирани по-строго и ще изискват специални мерки за контрол и отчетност.

Европейската комисия и представители като Кристиан Вигенин подчертават, че правилната регулация трябва да поддържа баланс между безопасност и иновации, така че технологиите да се развиват с доверие и в полза на обществото.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent