Откриха нов вид тераподен динозавър в Киргизстан

Находката от района на Урусай допринася за разкриване на еволюцията на юрските хищници

Откриха нов вид тераподен динозавър в Киргизстан
Снимка © БТА

В Киргизстан са открити останки от нов вид динозавър от групата на тераподите, които включват известни хищни видове като тиранозавъра. Находката е намерена в района на Урусай, близо до град Таш Кумур в Джалалабадска област, и е сред най-значимите за Централна Азия, съобщава националната агенция КАБАР, цитирайки Националната академия на науките на Киргизстан.

Откритието и неговото значение

Вкаменелостите на динозавъра са били намерени още през 2006 г. от киргизстанския палеонтолог Айзек Бакиров. Те включват фрагменти от череп, гръбначни прешлени и бедрена кост. Особено интересна е издатината на черепа, която указва наличието на рог у животното.

След продължителни и детайлни изследвания резултатите от находката бяха публикувани едва сега. Новият вид бе наречен Alpkarakush kyrgyzicus. Името е свързано с гигантската митична птица Алпкаракуш от киргизкия епос „Манас“, а видовото название подсказва географския регион на обитаване – Киргизстан. Този динозавър се отнася към подгрупа тераподи, наречена метриакантозаври, които са били големи хищници.

Изследователите подчертават, че макар принадлежността към тераподите да не е изненадваща, откритието затваря важна празнина в познанията за юрските тераподи. Това носи нови данни за тяхната еволюция и разпространение в региона.

Подробности за находката и изследването

На мястото на откритието е намерен не само почти възрастен екземпляр на Alpkarakush kyrgyzicus, вероятно на най-малко 17 години, но и останки от по-млад индивид. Това придобива значение, тъй като учените предполагат, че динозавърът е пътешествал със своето потомство преди около 165 милиона години.

Проучването е резултат от сътрудничество между Института по геология „М. Адишев“ на Националната академия на науките на Киргизстан, Баварската колекция за естествена история в Мюнхен, Музея на естествената история в град Бамберг и Фондация „Фриденщайн“. Финансирането е осигурено от Германската изследователска фондация. Публикацията с резултатите и реконструкцията на динозавъра е публикувана в зоологическия журнал на обществото „Линей“.

Бъдещи планове и съхранение на находката

Днес вкаменелостите се запазват в палеонтологичната колекция на Националната академия на науките в Киргизстан. Предвижда се оригиналният скелет на Alpkarakush kyrgyzicus да бъде изложен в Националния исторически музей в столицата Бишкек.

За реализирането на този проект е необходима допълнителна подкрепа и финансиране от държавни институции, международни организации, фондации и бизнеса. Това би допринесло за популяризирането на уникалната находка и развитието на научните изследвания в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent