"Има такъв народ" подкрепя КТД за болници с договори към НЗОК

Проф. Андрей Чорбанов акцентира върху лицензионния режим и справедливото заплащане в здравеопазването

"Има такъв народ" подкрепя КТД за болници с договори към НЗОК
Снимка © Благой Кирилов, БТА

Парламентарната група на „Има такъв народ“ подкрепя идеята болниците, които не са сключили колективен трудов договор (КТД), да не могат да подписват договори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това заяви проф. Андрей Чорбанов след заседание на парламентарната комисия по здравеопазването. Според него така ще бъде създаден лицензионен режим, който да въздейства върху частните търговски дружества в здравеопазването.

Основни идеи и предложения

Предложението за забрана на договори с НЗОК при липса на КТД е внесено от БСП, но „Има такъв народ“ го подкрепя категорично, уточни проф. Чорбанов. Предвидено е промените да бъдат внесени между първо и второ четене на законопроекта за изменение на Закона за лечебните заведения. Той подчерта, че ако и частните болници работят с обществен ресурс, като НЗОК, те също трябва да подписват колективен трудов договор. „След като болниците желаят да оперират с обществен ресурс, логично е държавата да определи такъв лицензионен режим“, добави той.

В момента болниците са регистрирани като търговски дружества, което според професора затруднява държавната намеса в определянето на заплати. „Никой не може да каже на директорите колко да плащат на персонала си“, посочи още проф. Чорбанов. Той отбеляза, че законодателните възможности са ограничени и много предложения биха били оспорени в Административния съд.

Контекст и предизвикателства в здравния сектор

По време на дискусията за законопроекта за промени в Закона за лечебните заведения, обединен от ГЕРБ-СДС, БСП – Обединена левица и „Има такъв народ“, проф. Чорбанов акцентира върху сериозността на проблема с възнагражденията в сектора. „Дълбочината на проблема, свързан със заплащането, е много по-голяма“, изтъкна той, като подчерта, че законодателната комисия трябва да защити обществения интерес. Това включва изграждането на добре функционираща здравна система и гарантиране на правата на работещите в нея.

Според него системата не може да работи ефективно, ако медицинският персонал не е справедливо оценен и заплатен. „Възникват много въпроси, тъй като здравната система е изградена на базата на болници, функциониращи като търговски дружества“, каза проф. Чорбанов. Въпреки че принципно е против този модел, той признава, че в настоящата ситуация най-ефективният начин за осигуряване на адекватни възнаграждения е чрез колективните трудови договори.

Решение с потенциал за въздействие

Предложеният законопроект от „Има такъв народ“ е представен като най-легитимният и устойчив метод за постигане на справедливо заплащане в медицинската сфера. По време на заседанието комисията по здравеопазването прие на първо гласуване три проекта за промени в Закона за лечебните заведения, които касаят именно възнагражденията на медицинския персонал.

Тази стъпка е част от по-широката дискусия за реформа на здравната система и гарантиране на стабилност и справедливост в заплащането на медицинските служители, което се отразява пряко на качеството на предоставяните здравни услуги.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent