България и Гърция подписаха декларация за управлението на водите на река Арда през май 2024
Двустранната декларация регламентира устойчиво използване, модернизация и нови ангажименти в периода до 2029 г.

Министрите на външните работи на България и Гърция, Георг Георгиев и Йоргос Герапетритис, подписаха съвместна междуправителствена политическа декларация за използването на водите на река Арда. Документът бе подписан през май 2024 година и отразява ангажименти и срокове, свързани с управлението на водните ресурси на реката, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи на България.
Основни положения на декларацията
В декларацията страните подчертават значението на водите на река Арда за питейни нужди, напояване и производство на зелена енергия. Те изразяват необходимостта от устойчиво управление и опазване на тези водни ресурси, особено предвид рисковете, свързани с климатичните промени.
По-специално, двете страни потвърждават, че на 9 юли 2024 г. е изтекъл 60-годишният срок по задължението на България да доставя регулирана вода на Гърция за напояване, определен в Спогодбата от 9 юли 1964 г. Българското правителство поема ангажимент за следващите 5 години да предоставя ежегодно услугата по акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми чрез каскадата "Арда". Това ще става при условия и обеми, договаряни на годишна база, като на първо място ще се защитават интересите на България.
В същото време гръцката страна се ангажира в рамките на петгодишния период да модернизира и изгради нови съоръжения за съхранение на вода на своя територия, които да осигурят потребностите за напояване в Северна Гърция.
Важност за двустранните и европейски отношения
Декларацията подчертава политическата воля на България и Гърция да развиват стратегическите си отношения като членки на Европейския съюз и съюзници в НАТО. В документа се изтъква значението на добросъседството и доброто сътрудничество, включително в области с общ интерес, както и на съвместни инициативи в рамките на европейската интеграция и свързаност.
Контекст и предходни инициативи
През февруари 2024 г. парламентът изслуша премиера Росен Желязков и представители на министерствата на околната среда, земеделието, енергетиката и Националната електрическа компания във връзка с регулираното водоподаване от река Арда към Гърция. Това изслушване бе по предложение на партия „Възраждане“ и се фокусира върху намеренията на българското правителство за сключване на дългосрочно търговско споразумение с Гърция до края на май 2025 година.
След изтичането на срока по спогодбата от 1964 г. през 2023 г. НЕК подписа временно споразумение за продължаване на подаването на вода до 30 септември 2024 г. Премиерът Желязков подчерта, че България има ясна и обоснована преговорна позиция по темата.
В края на март Народното събрание отхвърли предложение на „Възраждане“ за създаване на временна комисия, която да прегледа изпълнението на спогодбите с Гърция относно използването на водите на трансграничните реки Арда и Места, както и свързаните с тях права и задължения.
Значение на сътрудничеството за бъдещето
Подписаната декларация има за цел да установи стабилна рамка за съвместно управление на водите на Арда, като осигури баланс между екологичните нужди, икономическото развитие и регионалната интеграция. Това споразумение отразява обединената отговорност на България и Гърция да се справят с предизвикателствата, породени от климатичните промени и трансграничното използване на природните ресурси.