Красимир Вълчев посочва образованието като ключ към просперитета на обществото
Министърът на образованието обсъди нуждата от инвестиции в науката и дигиталните умения на Световната среща на българските медии

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев заяви, че инвестициите в образованието и науката имат най-висока обществена възвръщаемост, макар че тя е трудна за измерване, тъй като ефектите се проявяват в дългосрочен план. Това бе изразено по време на втория панел „Новото знание в медиите“ във 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА).
Образованието като ключ към просперитета
Според министър Вълчев няма съмнение, че за да се развива едно общество и да живее в просперитет, то трябва да се опира на българските преподаватели, учени и учители. „Това е предизвикателството пред всяко общество“, подчерта той и добави, че за да се увеличават доходите и икономическият растеж, трябва да се инвестира в образование и индустрии с висока добавена стойност. Тези индустрии изискват квалифицирани кадри, способни да извършват сложни задачи.
Министърът допълни, че следващите десетилетия ще бъдат белязани от дълбоки дигитални трансформации и че изкуственият интелект ще играе водеща роля. За целта е необходимо повече хора да притежават умения за програмиране и разработване на изкуствен интелект, каквито се развиват в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) при Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Предизвикателство за българското образование
Красимир Вълчев посочи, че ключов акцент е повишаването на резултатите на учениците по математика. „Това е едно от големите ни предизвикателства“, заяви той. Министърът отбеляза, че въпреки направеното за подкрепа на научната система в България, все още има пропуски и че е необходимо обществото да бъде още по-ангажирано с развитието на образованието и науката.
„Като министър много се надявам да успея да убедя българското общество, че подкрепата за образованието и науката трябва да бъде по-голяма“, посочи Вълчев.
Научната революция и ролята на образованието
Министърът напомни, че през последните 500 години човечеството е претърпяло коренни промени най-вече благодарение на научната революция. Той също така подчерта важността и на образователната революция и развитието на масовото образование.
Световната среща на българските медии
Вълчев поздрави Българската телеграфна агенция за традицията да организира Световната среща на българските медии, която се утвърждава и разширява, предлагайки все по-стойностни и задълбочени дискусии.
Темата на тазгодишния форум е „Медии и знание“. Събитието се провежда както присъствено, така и онлайн, и в него участват български журналисти от 25 държави, включително от България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България.