ИТН поставя под съмнение честността на Радев за националния референдум
Депутатите изразяват съмнения за истинските мотиви на президента относно референдума за еврозоната, припомняйки случаите с Обзор и указите на Радев

Въпросът за честността на президента Румен Радев по отношение на мотивировката за националния референдум за влизането на България в еврозоната беше поставен от депутати от „Има такъв народ“ (ИТН) в парламентарните кулоари. Те изразиха съмнения относно истинските причини, които стоят зад искането за прякото участие на гражданите в решаването на този важен въпрос.
Съмнения към президентската мотивация
Депутатът Александър Рашков от ИТН отправи директен въпрос: „Честен ли е президентът Радев в неговата мотивировка?“ Той напомни, че президентът е предложил национален референдум с аргумента, че е важно гражданите да участват пряко в ключови решения като членството на България в еврозоната.
„Знаете за опита на президента Радев да произведе референдум за отлагане на влизането на България в еврозоната. Знаете мотивите му - за прякото участие на гражданите, колко е важно. Но всъщност президентът честен ли е в неговите мотиви?“, попита Рашков.
Сравнение с казуса Обзор
За да постави под съмнение искреността на президента, Рашков припомни казуса с провеждането на референдум в Обзор през 2021 г., който беше за отделянето на града от община Несебър и създаването на самостоятелна община. Тогава референдумът бе официално признат за успешен с 73% положителен вот.
„Беше издадено решение на община Несебър за успешно проведен референдум, а след това и решение на Министерския съвет, което също потвърди резултата. Оставаше само президентът да издаде указ, с който да спази закона и Обзор да стане самостоятелна община“, обясни депутатът.
Въпреки това, по думите му, президентът не е подписал необходимия указ вече няколко години. В допълнение, в последните дни на служебното правителство с премиер Гълъб Донев е отменено предишното решение на Министерския съвет, което предизвиква поредица от правни спорове. Отмената е обжалвана и Върховният административен съд е постановил, че решението на Донев е незаконосъобразно.
Под въпрос: Интересът към мнението на хората
В този контекст Рашков постави под съмнение искреността на президента, когато той отстоява идеята за пряко народно участие в значими обществени решения. „Отново питам: честен ли е президентът, когато твърди, че се интересува от мнението на хората?“, завърши депутатът.
Политическа критика и очаквания
Критиката от страна на ИТН отразява по-широк дебат в българското общество и политиката относно ролята на президента в процесите на вземане на решения и спазването на законовите процедури. Този случай с отказан указ и дела по референдуми поставя под въпрос доколко изказванията и действията на държавния глава са в синхрон с принципите, които публично заявява.
Темата за референдума за еврозоната остава актуална и предизвиква множество мнения, като предстои да се проследи как ще се развият събитията по въпроса в следващите месеци.